56. Teresa Pągowska - OBRAZ CZARNY I

  • Poprzedni

    Poprzednia praca

    Tadeusz Kantor
    - INFORMEL, 1959

  • Następny

    Następna praca

    Teresa Pągowska
    - MONOCHROME XXV, 1975

wszystkie obiekty

Proweniencja

Warszawa, kolekcja instytucjonalna
Warszawa, kolekcja prywatna Olgi i Wojciecha Fibaków
Poznań, Depozyt Muzeum Narodowego

Wystawiany

Teresa Pągowska .Wystawa malarstwa, ZPAP – Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, XIII Festiwal Sztuk Plastycznych, Sopot, 20 sierpień – 11 wrzesień 1960.

Pągowska, Galeria Lambert, Paryż, Francja, 19 maj – 14 czerwca 1961.

Reprodukowany

Teresa Pągowska .Wystawa malarstwa, ZPAP – Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, XIII Festiwal Sztuk Plastycznych, Sopot, 20 sierpień – 11 wrzesień 1960, poz.18.
Pągowska, Galeria Lambert, Paryż, Francja, 19 maj – 14 czerwca 1961.
Nowe obrazy. Kolekcja Olgi i Wojciecha Fibaków, Warszawa, 2007, s. 136.

 

Biogram artysty

Malarka, wykładowca akademicki, przedstawicielka szkoły sopockiej i nowej figuracji. Teresa Pągowska związana była z grupami Realites Nouvelles oraz Nouvelle Ecole de Paris. W 1951 roku ukończyła PWSSP w Poznaniu w pracowni Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. Była wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi a następnie w Warszawie. Pągowska brała aktywny udział w życiu artystycznym od lat 50. biorąc udział w licznych krajowych i zagranicznych wystawach. Artystka należy do grona wybitnych artystów nowoczesnej sztuki. Dzięki przyjaźni z Piotrem Potworowskim i inspiracji jego dziełami dała się poznać w latach 60. jako artystka szczególnie wrażliwa na dźwięczność barwy. Mimo zafascynowania kolorystami poszukiwała jednak własnej drogi twórczej. Związana z nurtem nowej figuracji w centrum swojego zainteresowania stawiała człowieka, świat jego przeżyć i emocji, dramat istnienia. Kontrasty modulowanych plam barwnych, sumaryczne kształty, teatralne pozy i gesty postaci usytuowanych na granicy figuratywności i abstrakcji to cechy charakterystyczne jej najlepszych płócien. Malarstwo Pągowskiej to afirmacja życia, które nie pozostawia widza obojętnym, tylko wciąga go do ciekawej dyskusji nad sensem istnienia. Jak pisze Bogusław Deptuła: (…) w pewnym sensie jej kompozycje, to często rodzaj, by użyć słowa piosenki Przybory, enigmatów. Czasami wszystko jest jasne, proste i wyraźne. Niekiedy jednak z wielkim trudem jesteśmy w stanie zidentyfikować poszczególne kształty i rozwikłać rebus obrazu. Zazwyczaj wysiłki zostają nagrodzone i możemy odczytać, skrótowy, czy zawikłany układ form(…) Pągowska nie lubi realizmu, ale nie chce malować obrazów abstrakcyjnych. Robiła to wiele lat temu, ale przypuszcza, że ten okres jej twórczości jest już zamknięty. Zostaje niejednoznaczność i obcinanie. Obcinanie wszystkiego: w sobie, w obrazie, w emocjach, w rzeczywistości, w kolorach. Tylko wyobraźnia pozostaje nieobjęta żadną redukcją. - cyt. za: Teresa Pągowska, Warszawa 2001, s. 11.

Nr katalogowy: 56

Teresa Pągowska (1926 - 2007)
OBRAZ CZARNY I, 1960


tech. mieszana, płótno / 100 x 81 cm
sygn. p.g.: TP
opisany na odwrocie: T. PĄGOWSKA 60 / OBRAZ CZARNY I / 81 X 100


Cena wywoławcza:
70 000 zł
16 510 EUR
19 445 USD

Estymacja:
90 000 - 150 000 zł ●
21 227 - 35 378 EUR
25 000 - 41 667 USD

Cena sprzedaży:
115 000 zł
27 123 EUR
31 945 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 GRUDNIA 2017

12 grudnia, 2017 r. godz. 19.00
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa

Wystawa przedaukcyjna:
17 listopada - 12 grudnia, 2017 r.
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa

Kontakt w sprawie obiektów:

galeria@polswissart.pl
tel.: +48 (22) 628 13 67

ZLECENIE LICYTACJI

Zapytaj o obiekt   

Newsletter

Zapisując się na newsletter Domu Aukcyjnego Polswiss Art otrzymujesz: