30. Mojżesz Kisling - Kobieta w zielonej chuście, 1921

    Roman Kramsztyk
    - Portret mężczyzny w płaszczu,

    Roman Kramsztyk
    - Pejzaż z południowej Francji, 1925,

sygn. l.d.: KislingKsiażę Montparnasse, niezwykle barwna osobowość środowiska paryskiej bohemy. Mojżesz Kisling był uczniem Józefa Pankiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Paryżu przebywał od 1909 r, gdzie zetknął się z takimi osobowościami jak Pablo Picasso, Georges Braque, czy Louis Marcoussis. Mniej więcej od 1917 r artysta podejmuje tematykę portretu, wyraźnie inspirując się twórczością Amadeo Modiglianiego. Modele Kislinga w urzekający sposób przeniknięte są smutkiem i nostalgią. Mają wyidealizowane twarze, lekko wydłużone, z zaznaczonym konturem powiększonych charakterystycznych oczu. Ten modelunek często nazywany jest „blaszanym”. Portrety Kislinga posiadają bardzo nasycony koloryt i wyraźny rysunek. Odnosimy wrażenie muzuelności tych prac, nadrealności, a jednocześnie dziwnie ujmującego ciepła, sprawiającego, że model budzi w odbiorcy sympatię i czułość. Portrety Mojżesza Kislinga, do których zaliczyć należy i ten prezentowany są niezwykłą rzadkością na polskim rynku dzieł sztuki. Zdarzają się one w sprzedaży bardzo rzadko. Zachwycają intensywnym kolorem, dużymi, pięknymi, czystymi plamami barwnymi i nieporównywalną do żadnego innego artysty polskiego stylistyką, rozpoznawalną na całym świecie.

Nr katalogowy: 30

Mojżesz Kisling (1891 - 1953)
Kobieta w zielonej chuście, 1921

olej, płótno / 109 x 68 cm

Cena wywoławcza:
400 000 zł
96 619 EUR
102 565 USD

Estymacja:
500 000 - 600 000 zł
120 773 - 144 928 EUR
128 206 - 153 847 USD

440 000 zł
106 281 EUR
112 821 USD