40. Zygmunt Menkes - Kwiaty polne

    Eugeniusz Zak
    - Portret damy, 1905-1906,

    Lech Kunka
    - Kompozycja, 1967,

sygn. p.d.: Menkes Studiował we Lwowie, krakowskiej ASP oraz w pracowni Archipenki w Berlinie. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris, mieszkając z E. Zakiem i M. Chagallem. Dwa lata później osiadł we Francji na stałe. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w wielu galeriach Paryża m.in.: Bernheim, de France, Le Portique. W 1930 pokazywał swe prace w Stanach Zjednoczonych: w Cleveland i Nowym Jorku. W kraju artysta należał do ugrupowań o kolorystycznej orientacji – Nowa Generacja i Zwornik. W 1935 wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z Associated American Artists Gallery i French Art Gallery; przez wiele lat wykładał w Art Students League. W początkowej fazie sztuka Menkesa bliska była estetyce fowizmu. Z czasem ekspresja obrazów artysty pogłębiła się; Menkes zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Często malował martwe natury. Były one dla artysty szczególnie ważnym polem eksperymentów formalnych. Prezentowany obraz jest typowym dla okresu amerykańskiego artysty.

Nr katalogowy: 40

Zygmunt Menkes (1896 - 1986)
Kwiaty polne

olej, płótno / 80 x 60 cm

Cena wywoławcza:
55 000 zł
13 286 EUR
14 103 USD

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
14 493 - 16 909 EUR
15 385 - 17 949 USD