6. Stanisław Ignacy Witkiewicz - Portret kobiety

    Jerzy Kossak
    - Spotkanie na plaży, 1941

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - Wieczorna podróż w śniegu,

Regulamin Firmy z 1928 roku wymieniał kilka typów portretów, przy czym dwa pierwsze: A i B, stanowiły główne źródło utrzymania Witkacego. W pierwszym przypadku były to portrety konwencjonalne, upiększające, wręcz idealizujące – „wylizane” i gładkie, w drugim zaś bardziej charakterystyczne, dopuszczające w bogatszej wersji B+d – niewielką karykaturalność. Te odmiany portretów interesowały potencjalnych klientów Firmy wywodzących się z kół rządowych Drugiej Rzeczpospolitej, warszawskiej fi nansjery i inteligencji. Natomiast typy B+d oraz C, D, E (…) zarezerwowane były dla osób z bardzo szerokiego kręgu towarzyskiego Witkacego oraz jego przyjaciół.

S. Korzysztofowicz-Kozakowska, F. Stolot, Historia malarstwa polskiego, Kraków 2000, s. 348

Oferowany portret należy do Typu B czyli, jak to określał sam artysta, do typów charakterystycznych, traktowanych z pewnymi „uproszczeniami”, podkreślających cechy ale mniej „wylizanych”. Doskonale wpisuje się on w twórczość Witkiewicza z końcówki lat 30., w której w kobiecym portrecie dominował motyw wielkich szklanych oczu wpatrzonych w widza. Niebieskie oczy, krókie blond włosy ułożone zgodnie z modą tamtych lat i suknia potraktowane są realistycznie z fotografi czną wręcz dokładnością. Różnorodność portretów stworzonych przez Witkacego jest ogromna. Fantazja i poczucie humoru z jakimi operował artysta powodują iż każdy z nich jest wyjątkowy. Działalność portretowa ekscentrycznego artysty jakim niewątpliwie był Stanisław Ignacy Witkiewicz przyniosła mu sławę i uznanie i zaliczana jestdo jednego z najdłużej trwających cyklów malarskichw historii polskiej sztuki nowoczesnej.

Nr katalogowy: 6

Stanisław Ignacy Witkiewicz(Witkacy) (1885 - 1939)
Portret kobiety, 1938

pastel, papier / 61 x 43 cm
sygn. p.d.: 12/V 1938 / Witkacy (T.B) / […] NP chw / + P chw

Cena wywoławcza:
30 000 zł
7 126 EUR
8 065 USD

Estymacja:
37 000 - 45 000 zł
8 789 - 10 689 EUR
9 947 - 12 097 USD

40 000 zł
9 502 EUR
10 753 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00