13. Józef Mehoffer - Przed domem

    Wojciech Weiss
    - Thaitanka, 1916

    Jacek Malczewski
    - Preludium, 1918

Prezentowany obraz „Przed domem” należący do schyłkowego okresu w twórczości artysty odznacza się zwiększoną ilością światła, lirycznością przedstawienia zadumanej kobiecej postaci w skąpanym w słońcu ogrodzie. Ukazana kobieta to najprawdopodobniej żona Mehoff era, którą artysta chętnie malował. Mimo, iż znacznie późniejszy, obraz „Przed domem” ma w sobie wiele z ciepła i afi rmacji życia, które odnajdujemy chociażby w słynnym „Dziwnym ogrodzie”. Radosna scena w rozświetlonym miękkim, popołudniowym światłem ogrodzie z parą bawiących się psów z jednej strony nadają całemu przedstawieniu odświętnego, niemalże odrealniego charakteru, z drugiej zaś przywołują ciepłe wspomnienia beztroskiej rodzinnej sielanki. Twórczość tego wszechstronnego artysty łączy wysoki poziom artystyczny i nowoczesność środków wyrazów z dekoracyjnością. Prace Mehoff era, rzadko pojawiające się na rynku sztuki, nieustannie cieszą się wielką popularnością.

Nr katalogowy: 13

Józef Mehoffer (1869 - 1946)
Przed domem, 1946

olej, płótno / 95 x 115 cm
sygn. p.d.: Józef Mehoffer/1946

Cena wywoławcza:
45 000 zł
10 689 EUR
12 097 USD

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
14 252 - 16 628 EUR
16 130 - 18 818 USD

110 000 zł
26 129 EUR
29 570 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00