29. Józef Pankiewicz - Widok z Sanary

    Eugeniusz Geppert
    - Na wyścigach, 1949

    Leopold Gottlieb
    - ok. W łaźni, 1930

Przebywając wielokrotnie w zatoce Sanary, Pankiewicz uległ fascynacji tamtejszym pejzażem, gdyż zmieniając ujęcie kompozycyjne – przesuwając sztalugę w różnych kierunkach – powtarzał motywy kilkakrotnie, wędrując po okolicy i koncentrując się na krajobrazach przedstawiających widoki w stronę lądu lub morza. Szcególne upodobanie przejawiał w ukazywaniu drzew, zarówno oliwkowych jak i piniowych. W lapidarnych pociągnięciachchwytał ich charakterystyczną i zróżnicowaną budowę, oddając przy tym ich urodę podkreśloną subtelną grą światła w koronach.

(…) Rzeczony obraz utrzymany w mocnej gamie lokalnych barw, został swobodnie rozmalowany zamaszystymi pociągnięciami szerokiego pędzla, którym artysta rozprowadzał farbę cienko efektownymi, zdecydowanymi ruchami. Intensywne światło południa nasila połyskliwą, niemal emaliową barwę kolorów. Natężenie ciemnych ugrów i szmaragdów kontrastuje z rozżółconą zielenią, oranżem, kremowymi różami oraz jasnym błękitem. (…) Pankiewicz po mistrzowsku oddał kontrast upalnego, letniego dnia zderzony z orzeźwiającym, niemal wyczuwalnym chłodem w tunelu między drzewami

z ekspertyzy Elżbiety Charazińskiej

Nr katalogowy: 29

Józef Pankiewicz (1866 - 1940)
Widok z Sanary, 1929

olej, płótno / 40 x 50 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz
Na odwrocie, na górnej poprzeczce po lewej, opisany ołówkiem przez artystę: dla Czesława Garlińskiego

Cena wywoławcza:
85 000 zł
20 191 EUR
22 850 USD

Estymacja:
90 000 - 100 000 zł
21 378 - 23 753 EUR
24 194 - 26 882 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00