42. Józef Pankiewicz - Łodzie w porcie Concarneaux

    Mela Muter Maria Melania Mutermilch
    - Dziewczynka z warkoczykami,

    Bolesław Biegas
    - Odpoczynek wampira na lufie armatniej, 1916

Obraz powstał w plenerze i odznacza się najlepszymi cechami swobodnego studium z natury. Malowany pewnymi, długimi pociągnięciami pędzla, cienko rozprowadzoną farbą na cienko gruntowanym płótnie z wykorzystaniem barwy podłoża do uzyskania ostatecznego efektu kolorystycznego, szczególnie partii nieba. Utrzymany w ciepłej tonacji barwnej głównie błękitów i złocistych ugrów, aż po odcień mocnego oranżu, zrównoważonych plamami zieleni różnej gradacji od ciemnej po rozżółconą, ożywiony smugami i plamkami czerwieni. W poziomej kompozycji osie konstrukcyjne wyznaczają smukłe omasztowania i żagle łodzi skontrastowane ze zwartą masą fortyfikacji, której monumentalność została zniwelowana miękką szkicowością ujęcia.

z ekspertyzy Elżbiety Charazińskiej z 10 czerwca 2013 roku

Początkowy okres w twórczości Pankiewicza cechował realizm i fascynacja Aleksandre Gierymskim. Pierwsze podróże do Francji wywarły znaczący wpływ na drogę artystyczną malarza. Oferowana praca powstała podczas pierwszego pobytu artysty w Bretanii, w 1908 roku. Pankiewicz podróżował wówczas do Concarneaux, St. Valery en Caux, Collioure, Saint-Tropez, Vernon i Giverny, a w obrazach z tego okresu wyraźnie widać silny wpływ twórczości Paula Cezanne’a.

Nr katalogowy: 42

Józef Pankiewicz (1866 - 1940)
Łodzie w porcie Concarneaux, 1908

olej, płótno / 41,5 x 51 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz

Cena wywoławcza:
85 000 zł
20 191 EUR
22 850 USD

Estymacja:
90 000 - 95 000 zł
21 378 - 22 566 EUR
24 194 - 25 538 USD

85 000 zł
20 191 EUR
22 850 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00