53. Jan Berdyszak - Requiem VIII

    Richard Anuszkiewicz
    - Flaga, 1963

    Wojciech Fangor
    - M 64, 1970

Oferowany obraz to jeden z 20 olejów z serii Requiem prowadzonej przez artystę w latach  1965-1969. Cykl ten był pierwszym cyklem w twórczości Berdyszaka o sprecyzowanej symbolice zarówno w warstwie kolorystycznej jak i formalnej. Wraz z upływem czasu kolejne obrazy z serii ulegały silnej geometryzacji i kolorystycznemu uproszczeniu.

Jan Berdyszak - wystawa indywidualna, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 5 kwietnia - 18 sierpnia 1974 r.

Jan Berdyszak był rzeźbiarzem, malarzem i teoretykiem sztuki. W latach 1952-58 studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W latach 1984–1987 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W latach 1961-1981 zajmował się scenografi ą w Teatrze Marcinek i Teatrze 5. Artysta jest laureatem m. in. Nagrody im. Jana Cybisa (1978), Krzyża Kawalerskiego (1988) i Krzyża Ofi cerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2001). Otrzymał również Doktorat Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999). Od początku twórczość artysty skupiała się na zagadnieniach przestrzeni. Jego prace łamią wszelkie konwencje tradycyjnego warsztatu malarza. Okrągłe blejtramy, wycięcia w płótnie, kompozycje wieloczęściowe, kompozycje – obiekty – poszukiwania te służyły zobrazowaniu pojęcia otwartości i nieskończoności, konfrontacji obrazu z jego otoczeniem. Bez względu na formę jaką przyjmuje dzieło wyróżnikiem twórczości Berdyszaka pozostaje analityczna postawa, naukowy charakter i konsekwencja w realizowaniu koncepcji.

Nr katalogowy: 53

Jan Berdyszak (1934 - 2014)
Requiem VIII, 1967

olej, płótno / 170 x 115 cm
sygn. i opisany na odwrocie: REQUIEM VIII./1967/JAN/BER/DYSZ/AK

Cena wywoławcza:
45 000 zł
10 689 EUR
12 097 USD

Estymacja:
55 000 - 65 000 zł
13 065 - 15 440 EUR
14 785 - 17 474 USD

80 000 zł
19 003 EUR
21 506 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00