69. Adam Marczyński - Kompozycja figurystyczna

    - Pomnik przodownika,

    Jerzy Duda-Gracz
    - Miasto,

Proponowany obraz „Kompozycja fi gurystyczna” to doskonały przykład etapu poszukiwań artysty przypadającego na przełom lat 50. i 60. Widać w nim wyraźnie skłon ku coraz silniejszemu akcentowaniu geometrycznych układów form. Nawet celowo wypaczony tytuł zdaje się podkreślać przewagę warstwy abstrakcyjnej nad elementem figuralnym. Marczyński ostatecznie i defi nitywnie zrezygnował z przedstawień figuralnych w latach 60. Zajął się układami reliefowymi i kompozycjami przestrzennymi z elementami ruchomymi oraz kolażem wykorzystującym niemalarskie materiały takie jak połamane, nadpalone listewki arkusze forniru, kawałki tektury, zardzewiałą blachę lub papę.

Nr katalogowy: 69

Adam Marczyński (1908 - 1985)
Kompozycja figurystyczna, 1958

olej, płyta / 120 x 59,5 cm
sygn. p.d.: Marczyński 58
opisany na odwrocie: A. marczyński 1958

Cena wywoławcza:
25 000 zł
5 939 EUR
6 721 USD

Estymacja:
30 000 - 35 000 zł
7 126 - 8 314 EUR
8 065 - 9 409 USD

30 000 zł
7 126 EUR
8 065 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00