42. Ilona Herc - Schronienie, 2014

    Beata Murawska
    - Żółte pole dawnej wiosny, 2008,

    Wojciech Kubiak
    - bez tytułu z cyklu Instytucje, 2011,

sygn. p.d.: Ilona Herc 2014, opisany na odwrocie: Ilona Herc, "Schronienie", Kraków, 2014 Ilona Herc od wielu lat maluje jedną bohaterkę – swoją córkę Werę. Czasami tylko towarzyszy jej młodsza koleżanka, podobna jak siostra. Dziewczynka funkcjonuje w nieco niedookreślonej przestrzeni. Czasami jest to sugestia morskiego brzegu, czasami pustyni, a najczęściej po prostu jasne tło w słonecznych oranżach lub łagodnych błękitach. Ujęcia dziecka nie są portretowe, to raczej podpatrzone scenki rodzajowe, gdzie Wera zajęta jest własnymi myślami, bawi się, spaceruje. Nie wie, że jest obserwowana, a to pozwala widzom łagodnie wejść w jej wiat. Jest zaskakujące, że jeden motyw malarski może przynosić tak wiele inspiracji i być powodem tworzenia tak różnorodnych obrazów. Kreują one lekką aurę tajemniczości i jakiegoś pogodnego rozleniwienia, które przyciąga miłośników sztuki Ilony Herc.

Nr katalogowy: 42

Ilona Herc (1972)
Schronienie, 2014

akryl, płótno / 80x80 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

5 000 zł
1 205 EUR
1 484 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej