11. Andrzej Fronczak - Tam za rzeką, 2014

    Monika Ślusarczyk
    - Jabłoń, 2013,

    Henryk Laskowski
    - Szklana góra, 2002,

  sygn. p.d.: A. Fronczak 2014 r. Andrzeja Fronczka interesuje faktura i aluzja. Na pierwszy rzut oka artysta upaja się sprawnością warsztatową, oddając w niezwykle dokładny sposób połyskliwość metalu, chropowatość blachy, metalowe gwoździe, nity, siatki i kraty. Nasze oko czuje się w pełni oszukane i w pełni usatysfakcjonowane, bo co tu kryć, sprawia nam przyjemność śledzenie takiej doskonałości w oddaniu szczegółu. Malarstwo Andrzeja Fronczka ma jednak drugą warstwę, dostępną baczniejszym obserwatorom. Siatka to miejski pejzaż, blacha staje się twarzą a elementy metalowych okuć czasami sugerują wizerunek sacrum. To już coś więcej niż tylko gra z widzem, to tajemnica, która ma połączyć twórcę i odbiorcę.

(1959 r.) ma na koncie 37 wystawach indywidualnych oraz udział w 15 plenerach malarskich. W 2009 r. laureat Nagrody Prezydenta Miasta Włocławek w dziedzinie kultury. W 2010 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczno-kulturalną. Laureat nagrody publiczności na VIII Ogólnopolskim Biennale Sztuki, Skierniewice (2004) oraz wyróżnień na XV Włocławskich impresjach, Galeria dk, Włocławek (2008); XVII Włocławskich impresjach, Galeria dk, Włocławek (2010) i XX Włocławskich impresjach, Galeria dk, Włocławek (2013). Brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i konkursach. Wystawiał w Polsce, Niemczech, Danii, Holandii, Serbii, Włoszech, Ukrainie i Słowacji.

Nr katalogowy: 11

Andrzej Fronczak (1959)
Tam za rzeką, 2014

technika własna, płótno / 70 x 50 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

1 600 zł
380 EUR
482 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.