37. Andrzej Kasprzak - C`est la vie, 2013

    Kamila Model
    - Laboratoryjne badania uczuć, 2014,

    Dariusz Pala
    - Czarna Egoistka, 2013,

  sygn. p.d.: A. KASPRZAK, opisany na odwrocie: C\'EST LA VIE OIL, ACRYLIC, STRUCTURAL CEMENT ON CANVAS A.KASPRZAK\'S ORIGINAL PAINTING 2013 140X100CM Malarstwo Andrzeja Kasprzaka jest ekspresyjną figuracją, która jednak ciąży w kierunku abstrakcji, i to bardzo silnie. Nie rozpłynie się jednak w niej zapewne nigdy, gdyż artystę zbyt mocno interesuje człowiek, jako figura, element czy ornament. Również ludzka psychika i jej nieoczywiste meandry, cała sfera emocjonalna, stanowi dla artysty jedną z najsilniejszych inspiracji. Dlatego zarówno w warstwie koloru, silnych jego kontrastów, celowo nieharmonijnych zestawień, jak i w grubej fakturze, zawsze Andrzej Kasprzak odzwierciedlać będzie ludzką kondycję. Pozorny chaos jego prac, wielka intensywność i gęstość przedstawień, po chwili bliższego oglądu dowodzą, z jaką precyzją autor buduje kompozycję. Wszystko jest tu na swoim miejscu i wynika jedno z drugiego. Opozycje są potrzebne, a symbioza choć trafia się rzadko, to służy wyciszeniu i wskazuje na precyzyjne rozłożenie akcentów. Całość powoduje, że mimo znacznej intensywności malarstwa Andrzeja Kasprzaka, doceniamy tę emocjonalną gęstość.

(ur. 1963 r.) studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach krakowskiej ASP. Dyplom z Medalem Rektora uzyskał w 1988 r. Stypendysta Śląsko-Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej za debiut artystyczny (1988); Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989, 1999); The Pollock-Krasner Foundation (1994); Międzynarodowego Centrum Grafiki Frans Masereel Center (1994, 1995, 1996, 1997). Laureat wyróżnienia Polsko-Fińskiego Konkursu Marynistycznego, Gdańsk (1987); II Nagrody Polsko-Francuskiego Konkursu na plakat Printemps Culturel du Valenciennois, Valenciennes, Francja (1988); wyróżnienia honorowego IV Światowej Wystawy Sztuki Miniaturowej, Toronto, Kanada (1989); wyróżnienia I Międzynarodowego Triennale Grafiki Małych Form, Ryga, Łotwa (1990); wyróżnienia Światowego Triennale Grafiki Małych Form, Chamalieres, Francja (1991); nagrody regulaminowej IV Międzynarodowego Triennale Grafiki, Ourense Hiszpania (1998); III Nagrody 10. Ogólnopolskiego Przegląd Grafiki Studenckiej, Kraków (1985); II Nagrody I Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Wobec Wartości, Katowice (1986); wyróżnienia 11. Ogólnopolskiego Przeglądu Grafiki Studenckiej, Kraków (1997); II Nagroda II Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Wobec Wartości, Katowice (1988); wyróżnienia Ogólnopolskiego Konkurs Malarski im. R. Pomorskiego, Katowice (1989); wyróżnienia 12. Ogólnopolski Konkurs Graficzny, Łódź (1991). Autor ok. 100 wystaw indywidualnych w czoławych polskich galeriach oraz w Niemczech, Belgii, Dani, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, USA.

Nr katalogowy: 37

Andrzej Kasprzak (1963)
C`est la vie, 2013

olej, akryl, cement strukturalny, płótno / 140 x 100 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

1 500 zł
356 EUR
452 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.