22. Jan Matejko - Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci, 1862

    Wiktor Korecki
    - Pejzaż zimowy,

    Wojciech Kossak
    - Pejzaż, 1942,

  sygn. i dat. p. d.: J. M. 1862 REPRODUKOWANY: Matejko. Obrazy olejne. Katalog, red. Krystyna Sroczyńska, Warszawa 1993, kat. 94 Malarz, rysownik związany z Krakowem, najwybitniejszy reprezentant nurtu historyzmu w malarstwie polskim. W latach 1852-1858 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, którą kierował od 1873 roku. Do jego uczniów zaliczali się m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Na studiach, pod wpływem swego mistrza Wojciecha Kornelego Stattlera, wykształcił swój niezwykle zdyscyplinowany warsztat charakteryzujący się precyzją opracowywania powierzchni malarskiej oraz stosunek do sztuki jako powołania i misji na rzecz narodu. Ostatnia cecha ukierunkowała jego twórczość, której znaczną część stanowi malarstwo historyczne, w którym w pełni wyraził się geniusz artysty. Matejko malował serię portretów, w których bardzo wyraźnie daje się odczytać najważniejszą cechę artysty a mianowicie umiejętność kreowania postaci o niezwykle wyrazistych, pełnych ekspresji rysach fizjonomicznych i psychicznych. Prezentowany obraz został namalowany przez Matejkę w 1862 roku, tym samym, w którym powstało jedno z jego najwybitniejszych dzieł - „Stańczyk”. Artysta miał wówczas jednynie 24 lata. Prezentowany portret przedstawia synów Romana Włodka, krakowskiego właściciela ziemskiego. Dziesięcioletni Zdzisław i cztery lata młodszy Bolesław sportretowani są en face, w pełnej postaci, stojąc trzymają się za ręce a starszy obejmuje młodszego opierając dłoń na jego lewym ramieniu. Pewna czułość tej sceny była nowością w klasycznych biedermeierowskich XIX-wiecznych przedstawieniach. W portrecie nie brakuje również symboliki – ciężką kotarę w tle można odczytać jako niewiadomą przyszłość a rzeźbione krzesło tronowe z wzorzystym obiciem może symbolizować ważne stanowiska jakie w tej przyszłości mieli zająć synowie znamienitej rodziny. Każdy element kompozycji charakteryzuje się niezwykle precyzyjnym oddaniem detalu. Portret braci Włodków to najwyższej rangi dzieło i zupełny ewenement na polskim rynku sztuki.

Nr katalogowy: 22

Jan Matejko (1838 - 1893)
Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci, 1862

olej, płótno / 150 x 111 cm

Cena wywoławcza:
1 200 000 zł
287 082 EUR
366 973 USD

Estymacja:
1 300 000 - 1 600 000 zł
311 005 - 382 776 EUR
397 554 - 489 297 USD

1 320 000 zł
315 790 EUR
403 670 USD