24. Władysław Bakałowicz - Scena dworska

    Wojciech Kossak
    - Pejzaż, 1942,

    Kazimierz Sichulski
    - Dziewczynka z owieczką, 1938,

Malarz rodzajowy i portrecista. W 1854 r. ukończył warszawską SSP. Siedem lat później osiadł na stałe w Paryżu, gdzie zdobył popularność i uznanie jako malarz scen historycznych i rodzajowych. W swoim dorobku ma wiele subtelnych przedstawień pięknych kobiet oraz bogatych kompozycyjnie scen we wnętrzach. Doskonałe opanowanie warsztatu malarskiego sprawiało, że z upodobaniem odtwarzał każdy detal otoczenia, w których znajdowali się jego modele, różnicował powierzchnie drogocennych przedmiotów i tkanin, umiejętnie rozkładał światła i cienie. Prezentowany obraz ukazuje scenę pojedynku we wnętrzu pałacowym. Kompozycja, a przede wszystkim dynamika przedstawienia wprowadza widza w świat obyczajów francuskiej arystokracji doby późnego renesansu, ulubionego tematu artysty. Maestria techniczna pracy, teatralność ujęcia pozwala obserwatorowi niemalże poczuć atmosferę i grozę wydarzenia. Całości dopełnia bogato zdobiona drewniana rama.

Nr katalogowy: 24

Władysław Bakałowicz (1833 - 1904)
Scena dworska

olej, płótno / 66,5 x 93 cm
sygn. p.d.: Bakałowicz

Cena wywoławcza:
75 000 zł
17 943 EUR
22 936 USD

Estymacja:
80 000 - 90 000 zł
19 139 - 21 532 EUR
24 465 - 27 523 USD

80 000 zł
19 139 EUR
24 465 USD