56. Tadeusz Dominik - Ogród II, 1980

    Wojciech Fangor
    - Portret, 1948,

    - Martwa natura,

  sygn. l.d. Dominik opisany na odwrocie: DOMINIK 1980/ AKRYLE 75X90/ OGRÓD II Pejzaże Tadeusza Dominika – zmarłego w tym roku artysty, który legendą stał się już za życia – nie powstawały bezpośrednio w plenerze, lecz w zaciszu pracowni. Tam ten niezwykły twórca odtwarzał ducha zapamiętanego krajobrazu zamieniając przyrodę w swój ekspresyjny kod. Tendencji do syntezy towarzyszyła odwaga w operowaniu kolorem. W prezentowanej pracy ciepła czerwień spotyka się z soczystymi zieleniami, tworząc niezwykle „energetyczny” i rozedrgany pejzaż, wibrujący dzięki dużym plamom barwnym. Tadeusz Dominik należy do ścisłego grona klasyków polskiej sztuki współczesnej. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

W latach 1946-51 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1953 w pracowni prof. Jana Cybisa. W 1951 roku rozpoczął pracę od asystenta do profesora zwyczajnego (1988). Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. W 1990 roku odszedł na emeryturę. Początkowo tworzył grafiki, czarno-białe drzeworyty zyskujące wielkie uznanie. Później malarstwo stało się jego główną formą wypowiedzi. Początkowo figuratywne, już w latach 50tych zaczęło ulegać mocny uproszczeniom i syntezie, wręcz do podświadomie czytanych znaków a prymat w kompozycji zyskiwał coraz silniej kolor. Od swojego nauczyciela, wielkiego kapisty – Cybisa, przejął myśl, że malarstwo nie ma za zadania powielać natury wiernie jak fotografia a jedynie ją sugerować kształtem barw przekazując subiektywne odczucie a nie fakty i czyniąc z obrazu autonomiczne dzieło oderwane od pierwowzoru. W latach 50tych i 60tych jego obrazy cechuje energiczny gest i ciemniejsza paleta częstokroć też pewne nawiązanie do informelu również w strukturze farby. W latach 70tych zdefi niował swój najbardziej rozpoznawalny dziś język wypowiedzi. Plamy barw, większe, płaskie zaczęły układać się w sugestię krajobrazu, barwy uległy stopniowemu rozjaśnieniu, kolory nabrały intensywności. Zawsze jednak jego malarstwo pozostawało w ścisłym powiązaniu z naturą. Tadeusz Dominik należy do ścisłego grona klasyków polskiej nowoczesności. Już w pierwszych latach powojennych na jego geniusz wskazywał Józef Czapski, rozpoznając w nim już wtedy wybitnego kolorystę. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Stedelijk Museum w Amsterdamie

Nr katalogowy: 56

Tadeusz Dominik (1928 - 2014)
Ogród II, 1980

akryl, płótno / 75 x 90 cm

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 307 EUR
5 505 USD

Estymacja:
20 000 - 25 000 zł
4 785 - 5 981 EUR
6 117 - 7 646 USD

18 000 zł
4 307 EUR
5 505 USD