59. Bronisław Kierzkowski - KF 26, 1985

    Władysław Jackiewicz
    - Obraz X/2006,

    Zbigniew Makowski
    - LE MAT, 1973,

  opisany na odwrocie: KIERZKOWSKI/ 130X110 K.F.26/ 1985 Absolwent warszawskiej ASP w pracowni E. Eibischa. Wielokrotnie wystawiał swe prace w kraju i za granicą, w tym w Nowym Jorku (wystawa "15 Polish Painters", Museum of Modern Art, 1961). W swej twórczości skupił się przede wszystkim na eksperymentach formalnych, przechodząc różnorodne fazy - od fascynacji ściszonymi, monochromatycznymi gamami i fakturowymi efektami po abstrakcyjne kompozycje oparte na dźwięcznych zestawieniach barwnych. W oferowanej pracy widoczne jest urzeczenie artysty efektem wywołanym przez zestawienie kolorystyczne z rytmicznie i symetrycznie podzieloną powierzchnią płótna. Swą ekspresją obrazy Kierzkowskiego odsyłają nas do obrazów niektórych surrealistów, np. Maxa Ernsta.

Uczeń Władysława Strzemińskiego, Juliusza Studnickiego i Eugeniusza Eibischa. Styl artysty ukształtował się pod koniec lat 50-tych, kiedy to tworzył abstrakcyjne formy, takie z użyciem warstw gipsu o nieregularnej postrzępionej powierzchni. Obrazy Kierzkowskiego mocno osadzone są w malarstwie materii, chociaż bezbłędnie można ją wyodrębnić od pozostałych. Posiadają bowiem swój własny język plastyczny, urzekający dynamizmem, specyficzną formą, techniką i użytą materią, przypominającą zbiór przypadkowych elementów z naszej codzienności. Prace artysty znajdują się w polskich kolekcjach państwowych i prywatnych, a także zagranicznych.

Nr katalogowy: 59

Bronisław Kierzkowski (1924 - 1993)
KF 26, 1985

olej, płótno / 130 x 110 cm

Cena wywoławcza:
22 000 zł
5 264 EUR
6 728 USD

Estymacja:
25 000 - 29 000 zł
5 981 - 6 938 EUR
7 646 - 8 869 USD