35. Jan Rubczak - Port w Audierne, 1912

    Molli Chwat
    - Pejzaż,

    Eugeniusz Arct
    - Szmulki praskie, 1935,

sygn. l.d.: Rubczak REPRODUKOWANY: Bobrowska-Jakubowska E., Artyści polscy we Francji w latach 1890-1918. Wspólnoty i indywidualności, Warszawa 2004, il. 25 Malarz i grafik, absolwent krakowskiej ASP gdzie w latach 1904-1911 studiował u Floriana Cynka i Józefa Pankiewicza. Studia kontynuował w Akademie für Graphishe Künsta i Buchgewerbe w Lipsku i w Académie Colarossi w Paryżu. Przez kilka lat przebywał w Paryżu, gdzie od 1917 prowadził własną szkołę grafiki. Po powrocie do Polski wykładał w Wolnej Szkole Malarstwa w Krakowie, a w latach 1931-1932 był asystentem w katedrze grafiki tamtejszej Akademii. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Wystawiał swoje prace zarówno w kraju jak i za granicą. Fascynowało go otoczenie. Tworzył pejzaże, motywy architektoniczne, portrety, kwiaty. Prezentowana praca należy do wczesnego okresu twórczości artysty, inspirowanego osobą mistrza Pankiewicza. Późniejszy etap twórczości zdominowany został przez zetknięcie się Rubczaka ze światem artystycznym Paryża a krytycy upatrują w jego późnym malarstwie wpływów Cezanne'a.

Studiował w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Cynka i J. Pankiewicza, naukę kontynuował w Lipsku i Paryżu, gdzie w 1911 roku zamieszkał na kolejne lata. Stamtąd podróżował po Europie. Należał do założycieli Stowarzyszenia Artystów Polskich w Paryżu, związany był z Towarzystwem Polskim Literacko-Artystycznym. Przyjaźnił się m in. z Tadeuszem Makowskim, współpracował w marszandem Leopoldem Zborowskim. Od 1917 roku prowadził własną szkołę grafi ki, i zajmował się nią również po przyjeździe do Polski w 1924 roku. Był członkiem stowarzyszenia „Sztuka”, brał udział w wystawach Formistów, był współzałożycielem Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”, wchodził w skład dyrekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Aresztowany z łapanki wraz z grupą plastyków w krakowskiej Kawiarni Plastyków przy ul. Łobzowskiej w kwietniu 1942 roku zginął miesiąc później w Auschwitz. Od 1908 do 1932 roku wystawiał na bardzo licznych wystawach w kraju oraz salonach paryskich wraz z artystami z kręgu Ecole de Paris oraz ugrupowaniami, do których należał, jak również indywidualnie. Zasłynął jako znakomity grafi k różnych technik, Malował olejem, rzadziej akwarelą czy pastelem. Zarówno grafi ka jak i malarstwo noszą ślady wpływu jego nauczyciela – Józefa Pankiewicza. Do ulubionych tematów Rubczaka, podejmowanych w każdej technice należał pejzaż miejski. Polskie lub francuskie panoramy miast, ich uliczek i zaułków z dominującym często motywem mostu lub kościoła. Łączył elementy postimpresjonizmu, wpływy Cezannea, kubizmu i fowizmu ożywiając paletę światłem. Malarstwo takie nazywano w Paryżu „ecole polonaise”. Jego dzieła charakteryzują się wysoką kulturą plastyczną, łączącą polskie doświadczenia ze zdobyczami sztuki francuskiej.

Nr katalogowy: 35

Jan Rubczak (1884 - 1942)
Port w Audierne, 1912

olej, tektura / 50 x 70 cm

Cena wywoławcza:
39 000 zł
9 331 EUR
11 927 USD

Estymacja:
40 000 - 45 000 zł
9 570 - 10 766 EUR
12 233 - 13 762 USD