19. Aleksander Mroczkowski - Bronka, 1900

    Teodor Axentowicz
    - Dziewczyna w chuście,

    Alfons Karpiński
    - Żółte róże z filiżanką,

  sygn. l.d.: Xaweremu (zatarte) A. Mroczkowski/ 9 (...) 1900 Absolwent krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, studiował w latach 1873-1877 w Monachium w Akademie der Bildenden Künsten w pracowni A. Wagnera i O. Seitza. Malarstwo Mroczkowskiego utrzymane jest w duchu realizmu. Najczęstszym tematem jest pejzaż tatrzański lub wiejski. Prezentowany portret młodej góralki należy niewątpliwie do rzadko spotykanych prac artysty. Uwagę przyciąga w nim nie tylko znany u Mroczkowskiego realizm twarzy dziewczyny ale też intensywność koloru i dekoracyjność kompozycji.

Nr katalogowy: 19

Aleksander Mroczkowski (1850 - 1927)
Bronka, 1900

olej, płótno / 64 x 46 cm

Cena wywoławcza:
15 000 zł
3 589 EUR
4 588 USD

Estymacja:
18 000 - 20 000 zł
4 307 - 4 785 EUR
5 505 - 6 117 USD

24 000 zł
5 742 EUR
7 340 USD