Auctions
Exhibitions
BUY NOW
Consign an item
Buy Sell Services
Inspirations
About Us
Contact
pl
pl
en
pln
pln
eur
usd
chf
185.

Maciej Olekszy
(ur. 1982)

Akt męski, 2023

olej, płótno / 200 x 150 cm

sygn. i opisany na odwrociu: Maciej / Olekszy "AKT MĘSKI" / OLEJ NA PŁÓTNIE / 200 x 150 cm / /2023 r

Cena wywoławcza:
18 000
Estymacja:
20 000 - 25 000
Cena wylicytowana:
19 000
185.

Maciej Olekszy
(ur. 1982)

olej, płótno / 200 x 150 cm

Fees and taxes

  • To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price according to the information included in the auction regulations. Up to 50 thousand euro it is 5%.

Łódź, Muzeum Sztuki w Łodzi MS1, Daniel Lergon, Maciej Olekszy. Flow, 28.02.2024-23.06.2024.

Maciej Olekszy to polski artysta wizualny, malarz, rysownik i twórca instalacji. Absolwent Katedry Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (dyplom w 2007 roku w pracowni prof. Tadeusza Wiktora). Jego twórczość osadzona jest w kręgu realizmu magicznego, symbolizmu i surrealizmu. Olekszy koncentruje się na figuracji, budując intrygujące, oniryczne i pełne wewnętrznego napięcia sceny. Cechuje go doskonały, precyzyjny rysunek oraz stonowana, pogłębiona kolorystyka, za pomocą której buduje tajemniczy nastrój. Centralnym motywem jego prac jest postać ludzka – najczęściej w półpostaci lub portrecie, umieszczona w kontekście pustych krajobrazów, zdeformowanych architektonicznie wnętrz lub tajemniczej natury. Sceny te, często inspirowane snem i podświadomością, dotykają tematyki samotności, poszukiwania tożsamości, przemijania i psychicznych stanów. Uznawany jest za jednego z czołowych przedstawicieli młodego malarstwa figuratywnego w Polsce. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych.