49. Włodzimierz Terlikowski - Anemony, 1933

    Mela Muter
    - Portret młodego mężczyzny, 1922,

    Szymon Mondzain
    - Martwa natura z dzbankiem,

  sygn. p.d.: W.L Terlikowski 1933CENA GALERYJNA: 27 000 zł

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 49

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Anemony, 1933

olej, płótno; / 61,5x46,5 cm;

Cena wywoławcza:
22 000 zł
5 366 EUR
7 261 USD

Estymacja:
27 000 - 35 000 zł
6 586 - 8 537 EUR
8 911 - 11 552 USD