26. Stanisław Appenzeller - Akt kobiety, 1930

    Konrad Krzyżanowski
    - Portret kobiety w czerwieni (Maria Grossek Korycka), 1916,

    Ludwik Gędłek
    - Walka o sztandar,

W roku 1955 zamieszkał w prowansalskim miasteczku Seillans, gdzie zaprzyjaźnił się z mieszkającym w miasteczku Maxem Ernstem- jednym z największych przedstawicieli surrealizmu. W Seillans, w Maison Waldberg znajduje się kolekcja obejmująca ponad 800 późnych prac Appenzellera. Prezentowany akt to jedno z niewielu płócien obecnych na polskim rynku. Obraz zdradza doskonałe umiejętności warsztatowe artysty, który mimo fascynacji ekspresjonizmem i mocną kolorystyką widocznej w pracach z kolekcji francuskiej potrafił równie umiejętnie operować tradycyjną formą przekazu, miękkim modelunkiem światła i kreski.

Stanisław Appenzeller, znany jako Stan Appenzeller, urodził się w Menton. Już w wieku ośmiu lat malował, głównie akwarele by w 1918 roku rozpocząć studia malarstwa na krakowskiej ASP w klasie Władysława Jarockiego, a następnie u Eugeniusza Zaka. W 1936 roku organizował wystawę prac członków Bloku ZAP w salach zamku w Rapperswil dając początek działalności Muzeum Polski Współczesnej. Za swoją twórczość otrzymał w 1938 roku brązowy medal na Salonie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W roku 1955 zamieszkał w prowansalskim miasteczku Seillans, gdzie zaprzyjaźnił się z mieszkającym w miasteczku Maxem Ernstem- jednym z największych przedstawicieli surrealizmu. W Seillans, w Maison Waldberg znajduje się kolekcja obejmująca ponad 800 późnych prac Appenzellera. Prezentowany akt to jedno z niewielu płócien obecnych na polskim rynku. Obraz zdradza doskonałe umiejętności warsztatowe artysty, który mimo fascynacji ekspresjonizmem i mocną kolorystyką widocznej w pracach z kolekcji francuskiej potrafił równie umiejętnie operować tradycyjną formą przekazu, miękkim modelunkiem światła i kreski.

Nr katalogowy: 26

Stanisław Appenzeller (1901 - 1980)
Akt kobiety, 1930

olej, płótno / 134 x 104 cm
sygn. p.d.: S. Appenzeller; dat. l.d.: Warszawa 1930

Cena wywoławcza:
30 000 zł
7 318 EUR
9 901 USD

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
8 537 - 9 757 EUR
11 552 - 13 202 USD