18. Kazimierz Józef Dunin-Markiewicz - Portret kobiety, 1937

    Stanisław Wyspiański
    - Rysunek dwustronny: Śpiące dziecko; Postać na łóżku czytająca książkę, 1903-04,

    Włodzimierz Terlikowski
    - Pejzaż południowy, 1919,

  sygn. p.d. Markiewicz Artysta popularny w kręgach literackich i artystycznych Dublina i Warszawy. W 1895wyjechał do Paryża i kształcił się w École des Beaux Arts i w Académie Julien u W. Bouguereau, J-L. Gérôme’a, B. Constanta i J-P. Laurensa. W 1896 wystawiał w Salonie Niezależnych, a w 1900 na Wystawie Powszechnej w Paryżu. W 1900 poślubił Constance Goore-Booth (późniejszą bohaterkę irlandzkiego ruchu narodowego). Od 1901 mieszkał w Irlandii – w Lissadell i w Dublinie. Malował i wystawiał wówczas liczne portrety osób z kręgu dworu, arystokracji i polityki. Jego prace znajdują się, w kolekcjach muzealnych w Polsce i w Dublinie, a także w licznych zbiorach prywatnych w Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA

Nr katalogowy: 18

Kazimierz Józef Dunin-Markiewicz (1874 - 1932)
Portret kobiety, 1937

olej, sklejka / 64 x 53,5 cm

Cena wywoławcza:
5 000 zł
1 183 EUR
1 640 USD

Estymacja:
7 000 - 9 000 zł
1 655 - 2 128 EUR
2 296 - 2 951 USD