12. Ignacy Czwartos - Proszę Państwa do gazu

    Marcin Łukasiewicz
    - 17,16,15…, z cyklu: Medycyna, 2008

    Wojciech Bąkowski
    - Ci jedzą. Musi mieć w rozkroku spodnie, że tam nie pobrudzi sobie, 1979

Malarz, rysownik, współtwórca galerii i Stowarzyszenia OTWARTA PRACOWNIA (1995). Ukończył poznański Uniwersytet Adama Mickiewicza - Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni Tadeusza Wolańskiego, asystenta Jerzego Nowosielskiego. Jest znanym ilustratorem, autorem rysunków zamieszczanych m.in. w Przekroju czy Magazynie Gazety Wyborczej.

Twórczość malarska Czwartosa, zarówno ta czysto abstrakcyjna jak i ta zawierająca elementy figuralne charakteryzuje się rygoryzmem, schludnością, wyciszeniem. Artysta rezygnuje z nadmiaru, odrzuca dekoracyjność i zbędne komentarze. Pozostawia esencję, elementy, które są nośnikiem przekazu. Paleta barw jest wygaszona, kolory wyblakłe, przybrudzone - ugry, szarości, ciemne zielenie, złamane biele, błękity. Atmosfera wydaje się beznamiętna, nieco monotonna ale równocześnie, dzięki ogołoconemu z wszelkiej dekoracyjności językowi, jest szczera, przemawia wprost do widza.

„Proszę Państwa do gazu” to praca, wobec której nie można pozostać obojętnym. Tytuł artysta zaczerpnął ze słynnego opowiadania Tadeusza Borowskiego. Obraz powstał jako stanowcza odpowiedź na często niejednoznaczny przekaz dotyczący polskiej historii jaki płynie z zagranicznych mediów. Jest ważnym głosem w dyskusji nad wartościami kształtującymi współczesny świat.

Nr katalogowy: 12

Ignacy Czwartos (1966)
Proszę Państwa do gazu, 2013

olej, płótno / 180 x 180 cm
sygn. na odwrocie: IGNACY CZWARTOS / “PROSZĘ PAŃSTWA DO GAZU” / 2013 / ROK

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 216 EUR
4 535 USD

Estymacja:
25 000 - 28 000 zł
5 855 - 6 558 EUR
6 298 - 7 053 USD

II Aukcja SANUS PER ARTEM

9-18 listopada 2015 r.

21 listopada 2015 r., godz. 19.00
Bristol**** Art & Medical SPA, ul. 1 Maja 1, Busko-Zdrój