22. Julian Fałat - PEJZAŻ Z SEMMERING

    Teodor Axentowicz
    - STUDIUM ŚMIEJĄCEGO SIĘ STARUSZKA, 1881

    Stanisław Kaczor-Batowski
    - SCENA PRZED KOMINKIEM, 1894

O takich malarzach, jak Julian Fałat, przywykło się mówić: wirtuoz. To znaczy: mistrz gry. I był on w samej rzeczy wirtuozem. Musiały zachwycać widzów lekkie plamy akwareli rzucone z impetem na arkusz białego brystolu, musiały imponować zestawienia, pełne skrzących się blasków, bezpośredniość uczucia, kolor żywy (…) Wszystko, co robił Fałat, było brawurowe, żywiołowe. Plamy barwne rzucane w ferworze, spontanicznie. Gdy się im jednak baczniej przyjrzymy, zobaczymy, że każda z nich podporządkowana jest jednej myśli że, jak znakomicie zbudowany organizm, podtrzymana jest szkieletem rysunku.

Witz I., Polscy malarze, polskie obrazy, Warszawa 1970, s. 244.

Nr katalogowy: 22

Julian Fałat (1853 - 1929)
PEJZAŻ Z SEMMERING, 1914

papier, akwarela / 62 x 94 cm
sygn. l.d.: 961 Jul Fałał Semmering 1914
na odwrocie: odręcznie wypełniona nalepka wystawowa Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie Nr. 514 z tytułem obrazu: Z Semmeringu – Widok na Rosalpe i techniką: akwarela oraz orzeczenie autentyczności z 1948 roku podpisane przez doktora Kazimierza Buczkowskiego

Cena wywoławcza:
40 000 zł
9 281 EUR
10 051 USD

Estymacja:
60 000 - 80 000 zł
13 922 - 18 562 EUR
15 076 - 20 101 USD

51 000 zł*
11 833 EUR
12 815 USD

8 grudnia, 2015 r. godz. 19.00