56. Jan Szancenbach - MORSKIE OKO

    Jan Cybis
    - KURY W KOSZYKU, 1940

    Stanisław Kamocki
    - ZIMOWY PEJZAŻ Z PŁOTEM,

Jan Szancenbach był przedstawicielem koloryzmu. Swoje życie spędził w Krakowie. Tam też przyjęto go na studia, od razu na 2 rok, na Akademii Sztuk Pięknych. W ten niestandardowy sposób rozpoczął swoją artystyczną edukacje ponieważ Szkołę Przemysłu Artystycznego do której do tej pory uczęszczał zamknięto. Dzięki temu zbiegu okoliczności mógł kształcić się pod okiem najpierw Wojciecha Weissa a następnie Eugeniusza Eibischa. Szancenbach malował pejzaże, martwe natury oraz wnętrza pełne ekspresji. Niejednokrotnie otarł się prawie w swojej twórczości o rozwiązania niemal abstrakcyjne. Był również grafikiem, projektantem plakatów, brał udział w renowacji widowni Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz widowni i plafonu w Operze Wrocławskie a nawet zajmował się filmami rysunkowymi.

Jego prace prezentowano w ponad trzystu wystawach w Polsce i siedemdziesięciu za granicą. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowym w Gdański, Krakowie jak i w Galeri Uffizi we Florencji.

Nr katalogowy: 56

Jan Szancenbach (1928 - 1998)
MORSKIE OKO, 1994

olej, płótno / 65,5 x 75,5 cm
sygn. l.d.: Szancenbach
opisany na odwrocie: JAN SZANCENBACH/ Z CYKLU MORSKIE OKO/ SZARY DZIEŃ/ 1994

Cena wywoławcza:
30 000 zł
6 961 EUR
7 538 USD

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
8 121 - 9 281 EUR
8 794 - 10 051 USD

8 grudnia, 2015 r. godz. 19.00