70. Igor Mitoraj - Nudo, 2003

    Leon Tarasewicz
    - KOMPOZYCJA, 1996

    Igor Mitoraj
    - MOONLIGHT. VENEZIA, 1999

Nudo to posąg odlany w Pietrasanta w 2003 roku w ilości zaledwie 6 sztuk. Jest jedną z najbardziej kompletnych i klasycznych rzeźb Mitoraja obok słynnego Ikara. Skojarzenie z rzeźbą klasyczną prowadzi wprost do słynnego Doryforosa autorstwa Polikleta z Argos, rzeźby powstałej w połowie V w. p.n.e. Podobnie do wielkiego greckiego mistrza, do którego z resztą Mitoraj był porównywany przez włoskich krytyków („Poliklet z Krakowa”), rzeźba polskiego artysty odznacza się surową powściągliwością wysportowanego męskiego ciała. Ciało ujęte jest w spoczynku, w pozie kontrapostu, z lekko pochyloną głową. Przypomina kogoś kto z rezygnacją przeczuwa swój los. Dramatyzm pozy spotęgowany jest przez brakujące fragmenty ciała – część głowy od nosa w górę oraz obydwu rąk od wysokości przedramienia. To wizja okaleczenia jake niosą współczesne czasy, symbol cierpienia jakiemu ulega jednostka ludzka w świecie, który oddalił się od klasycznych ideałów, popadłwszy przez to w chaos. Młody mężczyzna bez głowy i rąk zdaje się świadczyć o kondycji współczesnego człowieka często pozbawianego przez otaczający go świat samodzielności w myśleniu i działaniu. Nagość wysportowanego męskiego ciała to nie tylko odwołanie do klasycznego piękna, to także bezbronność wobec przyjmowanych ran. Ale to także symbol dążenia do doskonałości, do ideału piękna. Rzeźba Nudo, w której udało się Mitorajowi zawrzeć zarówno klasyczne piękno, jak i współczesny niepokój zmuszający widza do samodzielnego myślenia i odkrywania pozostaje jednym z najpiękniejszych świadectw o współczesności jakie zostawił po sobie Igor Mitoraj.

Proweniencja

zakup bezpośrednio od artysty

Paryż,  Igor Mitoraj, Sculptures Monumentales, Jardin des Tuileries, 2006

Igor Mitoraj, Sculptures Monumentales, Jardin des Tuileries [katalog wystawy], Paryż, 2006, ss. 74-75

Jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy Igor Mitoraj należał do ścisłej czołówki polskich artystów, którzy zyskali międzynarodowy rozgłos. Początki wielkiej kariery Mitoraja wiążą się z jego przeprowadzką do Włoch, w 1979 roku. W małym miasteczku Pietrasanta położonym u stóp Alp Apuańskich artysta odnalazł wszystko co było mu niezbędne do pracy. Bliskość kamieniołomów w Carrarze i Monte Altissimo już wcześniej uczyniły z Pietrasanta, nazywanej „Małymi Atenami”, siedzibę takich rzeźbiarzy jak Marino Marini czy Henry Moore. Tam też w połowie lat 80. trafiła znana włoska krytyk sztuki i jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Rzymie – Maria Angiolillo. Zafascynowana polskim artystą pomogła zorganizować pierwszą wielką wystawę Igora Mitoraja, która odbyła się w Zamku Świętego Anioła w roku 1985. Kuratorami byli znani włoscy krytycy i historycy sztuki: Vittorio Sgarbi oraz Maurizio Calvesi. Wystawa ta otworzyła Mitorajowi drzwi do międzynarodowej kariery i zaowocowała kolejnymi ważnymi pokazami we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Wykonał szereg monumentalnych rzeźb we Włoszech i Francji, m.in. kariatydy gmachu Prefektury Policji w Paryżu, fontannę w Mediolanie i pomnik na Piazza Mignanelli w Rzymie.

Rzeźba Mitoraja wciela ideał klasycznego piękna ewokując zarazem – poprzez swą niekompletność – odczucie destrukcyjnego działania czasu. Nadwątlona gracja, naruszona elegancja, podupadła wielkość, fragment zamiast całości – to wartości estetyczne same w sobie znajdujące uznanie w sztuce doby postmodernizmu, którego wyróżnikiem jest ciągły dialog między współczesnością i tradycją. Sam artysta nie lubił, gdy jego rzeźbom towarzyszyły przymiotniki okaleczone, ułomne, niepełnowartościowe. Artysta mawiał: „Nie lubię rzeźby na którą patrząc wszystko się od razu widzi; trzeba odkryć ją samemu i długo dochodzić do sedna. Myślę, że sztuka powinna intrygować widza. Być tajemnicą. Może nawet zachować swój sekret na zawsze”. Dla Mitoraja fragmentaryczność nie jest tożsama z ułomnością. Ma być natomiast symbolem harmonii, która zniknęła wraz z końcem starożytnych cywilizacji a piękno rzeźby przyjmuje wymiar ludzki, ziemski w odróżnieniu od rzeźby klasycznej, która była odbiciem ideału, boskości i absolutu.

Mitoraj modeluje swoje rzeźby uszkodzone, podzielone, zniszczone, modeluje każdy fragment – rękę, nogę, oko, usta, genitalia, skrzydła, tułów – ale ta fragmentacja odzwierciedla stan człowieka i społeczeństwa: to „ja, podzielone", rozszczepienie osobowości, przemoc człowieka nad drugim człowiekiem i nad samym sobą, głębokie konflikty świadomości z podświadomością, niepokojące autodestrukcyjne tendencje jakim jednostka poddaje się w dzisiejszym świecie. Mitoraj udowadnia, że piękno przetrwa każdą ranę, okaleczenie, wszelkie możliwe zniszczenia, tak jak przetrwa piękno płatków uciętego kwiatu. – Costanzo Costantini

cyt. za: Costanzo Costantini, Conversazioni con Igor Mitoraj, L’enigma della pietra, ed. Il Cigno, Roma 2004.

Nr katalogowy: 70

Igor Mitoraj (1944 - 2014)
Nudo, 2003

brąz patynowany / 183 x 65 x 43 cm (wysokość z podstawą 242 cm)
na podstawie pieczęć z sygnaturą: MITORAJ 1/6 oraz pieczęć odlewni
Obiekt posiada autorski certyfikat podpisany przez artystę.
ed. 1/6

Cena wywoławcza:
600 000 zł
133 631 EUR
142 181 USD

Estymacja:
750 000 - 900 000 zł ●
167 038 - 200 446 EUR
177 726 - 213 271 USD

600 000 zł*
133 631 EUR
142 181 USD

14 GRUDNIA 2016

14 grudnia, 2016 r. godz. 19.00

24 listopada - 14 grudnia 2016 r.