18. Władysław Skoczylas - PEJZAŻ OKOLIC CHIANTI

    Zdzisław Jasiński
    - Kobiety, 1926

    Stanisław Masłowski
    - Tivoli, 1910

Władysław Skoczylas urodził się w 1883 r. w Wieliczce. Początkowo pobierał on nauki dotyczące rzeźbiarstwa na wiedeńskiej uczelni, a następnie, w latach 1904-1906 kształcił się w zakresie malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Axentowicza i Wyczółkowskiego. W 1918 roku Władysław Skoczylas przeniósł się do Warszawy, gdzie wykładał sztukę rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Twórczość Skoczylasa była niemal całkowicie zdominowana przez malarstwo pejzażowe oraz obrazy i drzeworyty o tematyce folklorystycznej, religijnej i mitologicznej. Przez alergię musiał zrezygnować z malarstwa olejnego oraz pracy w glinie, skupił się wtedy na akwaforcie. Od 1913 roku Skoczylas zainteresował się tworzeniem drzeworytów, w późniejszych latach stał się jednym z głównych twórców drzeworytu w polskiej sztuce. Po 1920 roku Skoczylas skupił się na malowaniu barwnych akwareli, w których pojawia się nie tylko rodzimy krajobraz ale również np. włoskiej Toskanii.

Nr katalogowy: 18

Władysław Skoczylas (1883 - 1934)
PEJZAŻ OKOLIC CHIANTI

akwarela, papier / 34 x 48 cm
sygn. l.d.: W. Skoczylas Chianti

Cena wywoławcza:
40 000 zł
8 909 EUR
9 479 USD

Estymacja:
50 000 - 60 000 zł
11 136 - 13 364 EUR
11 849 - 14 219 USD

14 GRUDNIA 2016

14 grudnia, 2016 r. godz. 19.00

24 listopada - 14 grudnia 2016 r.