8. Jerzy Kossak - SCENA Z KAMPANII NAPOLEOŃSKIEJ

    Wojciech Kossak
    - UŁAN Z KONIEM, 1939

    Iwan Trusz
    - Łąka,

Syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków - od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela.
Prezentowana praca namalowana przez Jerzego Kossaka i jak to często z artystą bywało podpisana imieniem i nazwiskiem ojca. Niejednokrotnie spotykało się to z ostrą krytyką Wojciecha, ale bywało też, że przez wzgląd na dobre imię syna i jego niemałe kłopoty finansowe (wieczne) Wojciech Kossak przymykał oko na w ten sposób sygnowane „Napki” Jerzego Kossaka.

Nr katalogowy: 8

Jerzy Kossak (1886 - 1955)
SCENA Z KAMPANII NAPOLEOŃSKIEJ

olej, płótno / 58 x 75 cm
sygn. l.d.: Wojciech Kossak/1912

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 177 EUR
4 434 USD

Estymacja:
20 000 - 25 000 zł ●
4 641 - 5 801 EUR
4 927 - 6 158 USD

21 MARCA 2017

21 marca, 2017 r. godz. 19.00

24 lutego - 21 marca 2017 r.