56. Hans (Jean) Arp - VARIABLES BILD

    Max Ernst
    - UBIERANIE POŚLUBIONEJ, 1939,

    Henryk Stażewski
    - BEZ TYTUŁU, 1986

Hans Jean Arp był artystą urodzonym w 1887 r. w Strasburgu. Z pochodzenia był Alzatczykiem, który większą część życia spędził we Francji. Do 28-ego roku życia przebywał w rodzinnym mieście, gdzie kształcił się w Szkole Rzemiosła Artystycznego. Następnie rozpoczął prywatna naukę malarstwa i nawiązał współpracę z grupa artystyczna „Sturm”. W dalszym etapie rozwoju artystycznego kontynuował naukę w Paryżu, gdzie w szybkim czasie zaczął wystawiać swoje obrazy obok tak wybitnych artystów jak Matisse, Signac, van Dongen. Edukacja na paryskiej Akademii nie zadowoliła Arpa, dlatego w niedługim czasie przeprowadził się z powrotem do rodzinnego Strasburgu, gdzie nawiązał kontakt z artystami awangardowymi (m. in. Wassily'm Kandinsky'm) oraz ugrupowaniami artystycznymi „Dada”, „Cercle et Carre”, „Abstraction Creation”. Zaliczany do grupy najwybitniejszych artystów XX w., swoją karierę artystyczna początkowo rozwijał w kierunku dadaizmu, będąc jednym z animatorów tego ruchu i wystawiając swoje dzieła w Zurychu. Eksponowane obrazy komponowane były ze skrawków różnokolorowych tkanin – collages. W 1913 roku Arp przez kilka miesięcy pracował w Berlinie, biorąc udział w pokazie zatytułowanym "Pierwszy niemiecki Salon Jesienny". W 1915 roku ponownie zaprezentował swoje prace w Zurychu, które w notatce artystycznej opisał: "Odtwarzanie jest imitacją, sztuka natomiast jest rzeczywistością". Był artystą wszechstronnym, doskonale odnajdującym się w malarstwie, grafice, jak również w rzeźbie. Do ulubionych form plastycznych artysty zaliczyć można: jajko, ziarno, pępek, chmury oraz obłoki, a więc kształty które inspirowane były przez naturę. W jego twórczości można również odnaleźć dzieła, które nawiązują do kobiecego ciała (np. „Mała mityczna postać”). Arp był również twórcą rzeźb monumentalnych, m. in. dla miasteczka uniwersyteckiego w Caracas i dla pałacu UNESCO w Paryżu. Zmarł 7 czerwca 1966 r. w Szwajcarii.

Nr katalogowy: 56

Hans (Jean) Arp (1886 - 1966)
VARIABLES BILD, 1964

collage, papier, drewno, pleksi / 40 x 40 cm
na odwrocie etykieta autorska z sygnaturą i opisem: edition MAT / jean arp / collection 64, oraz numerem unikatowej kompozycji 90/100
egzemplarz unikatowy 90/100

Cena wywoławcza:
15 000 zł
3 572 EUR
3 979 USD

Estymacja:
18 000 - 22 000 zł ●
4 286 - 5 239 EUR
4 775 - 5 836 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.