31. Iwan Trusz - Via Appia

    Władysław Skoczylas
    - PEJZAŻ OKOLIC CHIANTI,

    Luciene Alphonse Gros
    - Powrót z połowu, 1903

Trusz był przede wszystkim wspaniałym pejzażystą choć z równym powodzeniem malował portrety czy sceny z życia Hucułów. Większość pejzaży przedstawia bliską artyście, rodzinną ziemię okolic Lwowa, czego przykładem jest prezentowany widok na łąkę ze stogami siana. Jednak równie chętnie malował podczas swoich licznych podróży do Włoch, Egiptu, Palestyny i Krymu. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych także u L. Wyczółkowskiego i w pracowni pejzażu J. Stanisławskiego. W 1894 wyjechał do Wiednia i jako wolny słuchacz przez kilka tygodni uczęszczał do tamtejszej ASP. W 1897 równie krótko uczył się w prywatnej szkole A. Ažbego w Monachium. Po studiach wiele podróżował. Na stałe mieszkał we Lwowie, gdzie znajduje się poświęcone mu muzeum.

Nr katalogowy: 31

Iwan Trusz (1869 - 1941)
Via Appia

olej, płyta / 53 x 33 cm
sygn. l.d.: Roma Via Appia | I. Trusz

Estymacja:
20 000 - 30 000 zł
4 673 - 7 010 EUR
5 480 - 8 220 USD

19 000 zł
4 440 EUR
5 206 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 16 PAŹDZIERNIKA 2018

16 października 2018 r. godz. 19.00

26 września - 16 października, 2018 r.