55. Jerzy Tchórzewski - Obraz Z. 6, 1959

    Tadeusz Brzozowski
    - Płatnerz, 1960,

    Henryk Musiałowicz
    - z cyklu Portret z wyobraźni, 1962/64,

Proweniencja

Drouot-Richelieu, aukcja 2.12.2016, poz. 178.

Wenecja, Sala Napoleonica, Pittura polacca contemporanea, 1959

Studia artystyczne odbył w latach 1946-51 w krakowskiej ASP. W okresie tym utrzymywał bliskie kontakty z artystami z kręgu Grupy Krakowskiej. W 1959 związał się z międzynarodowym ruchem Phases. Wziął udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej, jaka odbyta się w Krakowie w 1948, a w 1955 uczestniczył w kolejnej manifestacji powojennej awangardy w warszawskim Arsenale. W 1986 został uhonorowany niezależną Nagrodą im. Jana Cybisa. Zasadniczy wpływ na ukształtowanie się twórczej postawy Tchorzewskiego wywarła poetyka surrealizmu. Nadrealna fantastyka przejawiła się już w figuratywnej, wczesnej fazie twórczości artysty, który w swych obrazach wpisywał ludzkie postacie w wyimaginowane pejzaże. Artysta podejmował też eksperymenty technologiczne, wzbogacał i różnicował fakturę obrazów, wykorzystując m.in. efekty schnięcia grubo nałożonej warstwy farb.

Nr katalogowy: 55

Jerzy Tchórzewski (1928 - 1999)
Obraz Z. 6, 1959

olej, płótno / 150 x 76 cm
sygn. l.d.: J. Tchórzewski 59 na odwrocie papierowa nalepka Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z opisem pracy oraz włoski znaczek celny

Estymacja:
120 000 - 200 000 zł ●
27 907 - 46 512 EUR
31 831 - 53 051 USD

170 000 zł
39 535 EUR
45 093 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 GRUDNIA 2018

11 grudnia 2018 r. godz. 19.00

22 listopada - 11 grudnia, 2018 r.