85. Edward Dwurnik - Chrystus na dźwigu

    Igor Mitoraj
    - Asklepios, 1988,

    - Gdańsk, 1998

Oferowany obraz należy do powstałego w 1979 roku X cyklu zatytułowanego „Krzyż”. Ta poruszająca seria około dwudziestuolejnych płócien o tematyce pasyjnej jest dramatyczną wizualizacją męki Chrystusa we współczesnej rzeczywistości. Krzyż i umęczone ciało Zbawiciela umieszcza Dwurnik w dobrze rozpoznawalnych sceneriach miejskich – w parkach, placach budowy, w mieszkaniach, na ulicy. Jest to bodajże najbardziej intrygujący z cykli namalowanych przez artystę.

„Chrystus na dźwigu” ukazuje scenę podnoszenia krzyża z przybitym doń Chrystusem. Zebrani wokół ludzie nie są biernymi obserwatorami zdarzenia lecz aktywnie w nim uczestniczą o czym świadczą podniesione w górę ręce poszczególnych postaci. Krzyż unoszony jest przez dźwig budowlany i wmontowywany w fundament niczym architektoniczny element konstrukcyjny. Scenerią tego dramatycznego wydarzenia zdaje się być plac na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich w Warszawie, z widocznym po prawej stronie hotelem Forum i ciągnącymi się w głębi kamienicami Alei Jerozolimskich. Porównanie jednego z najruchliwszych skrzyżowań ścisłego centrum stolicy do Golgoty ponownie stawia widza przed pytaniem o istotę cierpienia współczesnego człowieka, jego kondycję moralną i o miejsce Boga w dzisiejszym świecie. Dwurnik śmiało i bez żadnej pruderii przy użyciu bezpośredniej i ostrej retoryki dotyka ludzkiej transcendencji.

Obrazy z zamkniętego i stosunkowo krótkiego cyklu Krzyż to rzadkość, artysta niewiele uwagi poświęcił w swej twórczości tematyce religijnej stąd oferowana praca jest wyjątkową propozycją dla kolekcjonerów.

Nr katalogowy: 85

Edward Dwurnik (1943)
Chrystus na dźwigu, 1979

olej, płótno / 73,5 x 54 cm
p.d.: E.DWURNIK 79 na oraz śr.: CHRYSTUS NA DŹWIGU
E.DWURNIK \ 1979 \ NR: 14.X.597 na odwrocie naklejka z opisem obiektu oraz autorska pieczątka: ED1943

Estymacja:
10 000 - 20 000 zł ●
2 310 - 4 619 EUR
2 611 - 5 222 USD

21 000 zł
4 850 EUR
5 484 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67