76. Jerzy Nowosielski - Murzynka na plaży

    Jerzy Kałucki
    - Uchwyt, 1985

    - Akt, 1990

W „Murzynce na plaży” uderza hieratyczność przedstawienia, wzrok przyciąga gra kontrastujących kolorów i potraktowana bryłowo mocna plama barwna wynurzającej się w kierunku widza postaci. Całość automatycznie przywołuje na myśl święte obrazy prawosławne a wrażenie to dodatkowo spotęgowane jest przez bordiurę otaczającą centralną kompozycję – element wprost zapożyczony ze sztuki ikon. „Wszystko to, co później w ciągu życia realizowałem w malarstwie, było, choćby nawet pozornie stanowiło odejście, określone tym pierwszym zetknięciem się z ikonami w lwowskim muzeum” powiedział w jednym z wywiadów Nowosielski. „Murzynka na plaży” - współczesna święta ujęta w postać anonimowej kobiety w równie anonimowej przestrzeni. Współczesny obraz jako oczyszczona z emocji ikona. Obrazem „Murzynka na plaży” Nowosielski raz jeszcze udowadnia, że aktualność ikony jest wartością nieprzemijającą a aktualność ta zrodzona jest z bogactwa środków i myśli i z ich uniwersalizmu.

Proweniencja

Kraków, kolekcja Galerii Starmach

Warszawa, Zachęta – Narodowa
Galeria Sztuki, Co po Cybisie?,
15.09. - 16.12. 2018.

Co po Cybisie? [katalog wystawy],
wyd. Zachęta – Narodowa Galeria
Sztuki, Warszawa 2018, s. 94.

Nr katalogowy: 76

Murzynka na plaży, 1996

olej, płótno / 100 x 80 cm
Jerzy Nowosielski 1996

Estymacja:
220 000 - 350 000 zł ●
50 809 - 80 832 EUR
57 442 - 91 384 USD

210 000 zł
48 499 EUR
54 831 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67