67. Kajetan Sosnowski - z cyklu: Obrazy puste

    Stanisław Fijałkowski
    - 7.I.60, 1960

    Jan Ziemski
    - Kompozycja abstrakcyjna,

Oferowana praca nawiązuje do cyklu Obrazów pustych, który powstał w wyniku fascynacji artysty minimalizmem. Obrazy z tego cyklu tworzone w latach 1961-64 charakteryzują się jednobarwną płaszczyzną o przydymionym, zgaszonym kolorze, czasem otoczoną kontrastową bordiurą. Artysta zamalowywał płótno własnymi palcami, rozsmarowując farby dłonią po płótnie. Poprzez wyeliminowanie innych narzędzi malarskich Sosnowski zwracał uwagę na kontakt artysty z materią malarską co nadawało płótnom z tego cyklu charakteru zbliżonego do sztuki performance. Uzyskana w ten sposób faktura, nie pozbawiona śladów bezpośredniego działania, migotliwie odbijała światło.

Proweniencja

zakup z pracowni artysty

Łódź, Muzeum Miasta Łodzi, Kajetan Sosnowski
(1913-1987). W poszukiwaniu prawdy,
maj-wrzesień 2013.

Urodził się w Wilnie. Kształcił się w warszawskiej ASP u T. Pruszkowskiego. Po wojnie aktywnie współtworzył życie artystyczne, kreował łódzki ZPAP, był kierownikiem artystycznym „Kuźnicy”. Jeden ze współzałożycieli warszawskiej Grupy 55 – uczestniczył we wszystkich jej wystawach – i galerii Krzywe Koło, oraz Galerii EL w Elblągu, gdzie zainicjował Biennale Form Przestrzennych. Chętnie wystawiał w awangardowych galeriach, przyczynił się do utworzenia Galerii 72 w Chełmie Lubelskim. Uczestniczył m.in. w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (1955). Uprawiał malarstwo, rzadziej rysunek i rzeźbę. W czasie okupacji jego prace nawiązywały do postimpresjonizmu, następnie skierował poszukiwania w stronę form figuratywnych. Od lat 50tych zaczął posługiwać się kształtami abstrakcyjnymi, początkowo aluzyjnymi, później skupił się na materialnych cechach kompozycji (Obrazy białe). Fascynacja naturą światła stała się podstawą ascetycznych „obrazów pustych”, w których nieomal jednobarwna płaszczyzna, zamalowana farbą rozprowadzoną dłonią, zdawała się promieniować blaskiem. Dalsze poszukiwania w tym obszarze zaowocowały pracami z cyklów Poliptyki (1965), obrazami chemicznymi – Metalepseis (1972-1982). Pewnym wyjątkiem od tych rozważań były obrazy szyte, monochromatyczne kompozycje z pozszywanych kawałków płótna Katalipomena (1975), z których niektóre mają wręcz dodatkowy wydźwięk rękodzieła. W latach 80tych powstał też cykl obrazów czarnych z odniesieniem do martyrologii ojczyzny, oraz cykl obrazów z motywem krzyża – Interwencje (1981).

Nr katalogowy: 67

Kajetan Sosnowski (1913 - 1987)
z cyklu: Obrazy puste1965

olej, płótno / 65 x 54 cm
na blejtramie papierowa nalepka z napisem: Bączyk Benedykt oraz adresem i wymiarami płótna, na blejtramie numer 195. powtórzony na odwrocie na lewym brzegu płótna.

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł ●
6 929 - 9 238 EUR
7 833 - 10 444 USD

30 000 zł
6 929 EUR
7 833 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67