10. Alfred Wierusz-Kowalski - W mroźne popołudnie, ok. 1890

    STANISŁAW BAGIEŃSKI
    - Na ukraińskim froncie, lata 20. XX w.,

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - Wyjazd na polowanie o świcie, przed 1880,

Jego talent w tym czasie znajdował się w fazie pełnego rozkwitu. Tworzył dużo. Bezbłędnie wybierał motywy do swoich obrazów, godząc własne zainteresowania z upodobaniami widzów. W latach 80. XIX wieku malował kompozycje kaukaskie, sceny w wilkami oraz prace o tematyce rodzajowej, ukazujące wyjazdy na polowania i wszelkiego rodzaju przejazdy, wyjazdy i przyjazdy konno, wozami, powozami, saniami, furmankami. Czasem były to spokojne, nastrojowe kompozycje, innym razem tętniące życiem i radością zabawy.

Ptaszyńska E., Alfred Wierusz Kowalski 1849 – 1915, wyd. DiG, Warszawa, 2010, s. 141.

Klasą i formą „Mroźne popołudnie” wpisuje się w najlepszy, najdojrzalszy okres twórczości Wierusza-Kowalskiego, który przypadł na ostatnie dwudziestolecie XIX w. Obraz emanuje lekką i radosną atmosferą zimowej przejażdżki saniami. Żywiołowy entuzjazm roześmianej pary wieśniaków, pędzącej wśród śniegów, przeplata się z melancholijną aurą mroźnego popołudnia.Realistyczna scena przepojona jest emocjami a realizm ten objawia się nie w monachijskiej dbałości o detal, lecz w niezwykłej umiejętności oddania nastroju chwili i istoty przedstawionej sceny. Malowane przez Wierusza Kowalskiego sceny z życia polskiej wsi ukazujące świat prostych zajęć i zabaw umieszczonych w scenerii rodzimego krajobrazu poruszały nie tylko polskie serca. Sugestywne i nastrojowe obrazy szybko zdobywały popularność, a wysyłane na wystawy i do salonów sztuki w europejskich i amerykańskich miastach przynosiły artyście sławę, która trwa nieprzerwanie.

Proweniencja

Trójmiasto, kolekcja prywatna
Agra Art, aukcja 20.10.1996, poz. 7.

Alfred Wierusz Kowalski był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli szkoły monachijskiej w malarstwie polskim. Jest jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców na rynku antykwarycznym, cieszący się ciągle niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów. Urodził się w Suwałkach, studiował w Warszawie, Dreźnie, Pradze i Monachium, by w tym ostatnim na stałe osiąść w roku 1873. Największą inspiracją artysty była niewątpliwie nauka w prywatnej pracowni pod kierunkiem Józefa Brandta, czego echa powracają w całej niemalże twórczości Kowalskiego. Nie bez znaczenia była również przyjaźń z Władysławem Czachórskim i Janem Chełmińskim a do jego nieoficjalnych uczniów należeli m.in.: Olga Boznańska, Czesław Tański, Henryk Weyssenhoff , Michał Wywiórski i Karol Wierusz-Kowalski (stryjeczny bratanek). Pomimo zagranicznej sławy nie zapominał o Polsce wysyłając wiele swoich obrazów na krajowe wystawy. Był laureatem licznych wyróżnień, w 1890 roku otrzymał m.in. honorową profesurę Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Płótna autorstwa Wierusza Kowalskiego zdobiły kolekcję Prinzregenta Luitpolda oraz znajdywały się w zbiorach monachijskiej Nowej Pinakoteki jak również w Dreźnie, Berlinie i Warszawie. Znaczną część stanowiły również zbiory kolekcji prywatnych zarówno europejskich jak i amerykańskich. Niewątpliwie jednym z najważniejszych miejsc związanych z Wieruszem Kowalskim w Polsce są Suwałki. Już w 1956 roku powstało tam Muzeum, dzięki którego działalności propagatorskiej przywrócona została pamięć o wielkim malarzu. W pomoc Muzeum włączyli się spadkobiercy Wierusza Kowalskiego. Ten symboliczny powrót artysty do rodzinnego miasta ukoronowała monograficzna wystawa otwarta z okazji jubileuszu pierwszego 10-lecia Muzeum (1966). W 1974 roku została zainaugurowana stała galeria poświęcona Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu gromadząca – wśród licznych pamiątek po malarzu – liczną spuściznę artystyczną w postaci obrazów olejnych, rysunków i szkiców.

Nr katalogowy: 10

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 - 1915)
W mroźne popołudnie, ok. 1890

olej, płótno / 78,5 x 104 cm
sygn. l.d.: A. Wierusz Kowalski

Estymacja:
650 000 - 800 000 zł
150 116 - 184 758 EUR
169 713 - 208 878 USD

600 000 zł
138 569 EUR
156 658 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67