15. Józef Mehoffer - Ogród kwiatowy, ok. 1930

    Stanisław Wyspiański
    - Staś w poduszce, 1902,

    Iwan Trusz
    - Okiść śnieżna,

Pejzaże stanowią w twórczości Józefa Mehoffera istotny motyw, wiele z nich powstało przed 1917 rokiem w posiadłości malarza w Jankówce oraz w okresie międzywojennym, podczas wakacyjnych pobytów artysty w zaprzyjaźnionych majątkach, m.in.: u Popielów czy Mycielskich. Do rzadkości natomiast należą pejzaże w czystej postaci, pozbawione sztafażu postaciowego bądź zwierzęcego. Szeroko rozmalowane studium z natury jakim jest oferowany „Ogród kwiatowy” namalował artysta ok. 1930 roku. Urzeczony barwnością kwiatów Mehoffer starał się zatrzymać ich szybko przemijającą urodę a także niepowtarzalny urok ciepłego letniego dnia, gdy słońce wyostrza kontrasty światła i cienia. Temu wrażeniu podporządkował prostą kompozycję, skupiając uwagę na motywie, jak również zróżnicowane środki techniczne. Partie ścieżek oraz gazonu są malowane cienko smugami rozprowadzaną farbą, miejscami niemal przezroczyście, a drzewa z dalszego planu wydobyte zostały szerokimi pociągnięciami rozrzedzonej farby. Natomiast pnie, czubki krzewów oraz główki kwiatków i drobne roślinki są potraktowane krótkimi dotknięciami cienkiego pędzla gęściejszą farbą, miejscami impastowo. Rozciągniętymi smugami równie gęstej farby zostały wyprowadzone szkicowe sylwetki krzewów po prawej i pośrodku oraz rosochate pnie i gałęzie drzewek po lewej. Skrawek nieba założono cienko rozsmarowanym błękitem. Oferowany obraz, pełen światła i koloru nawiązuje pod względem nastroju do płócien francuskich impresjonistów.

Proweniencja

Nr katalogowy: 15

Józef Mehoffer (1869 - 1946)
Ogród kwiatowy, ok. 1930

olej, płótno / 41,5 x 65 cm
sygn. p.d. (czarną farbą): Józef Mehoffer
na odwrocie na blejtramie ołówkiem: Herzberg w załączeniu ekspertyza Elżbiety Charazińskiej

Estymacja:
250 000 - 350 000 zł
57 737 - 80 832 EUR
65 275 - 91 384 USD

300 000 zł
69 285 EUR
78 329 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67