19. Kasper Pochwalski - Hołd trzech magów, 1930

    Alfons Karpiński
    - KWIATY W WAZONIE, 1923

    Henryk Szczygliński
    - Lorietta w swoim repertuarze, 1905

Zwornik” powstał w 1928 roku z inicjatywy czterech studentów krakowskiej ASP – Kaspra i Stanisława Pochwalskich, Emila Krchy oraz Kazimierza Rutkowskiego. Jako logo Zrzeszenie przyjęło gotycki zwornik Kamienicy Hetmańskiej w Krakowie. Zwornik” działał nieprzerwanie aż do wybuchy II wojny światowej. Przez ten krótki czas grupa zorganizowała ponad dwadzieścia wystaw w całej Europie, od Malmö po Belgrad. Oprócz czterech założycieli aktywnie działali w „Zworniku” m.in. Tytus Czyżewski, Jerzy Fedkowicz, Zygmunt Menkes, Zbigniew Pronaszko a także wielu innych artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików związanych z Krakowem. Cechami przewodnimi twórczości zwornikowców była bezprogramowość, swoboda i wolność tworzenia, przede wszystkim zaś zamiłowanie do koloru. W tym względzie ważną dla nich była postać Józefa Pankiewicza. Z kolei u Kaspra Pochwalskiego widoczne są wyraźne wpływy twórczości Marca Chagalla. Dla członków krakowskiego zrzeszenia najważniejszy był kolor i faktura, celowo pomijali natomiast kwestie tematu czy kompozycji.

Proweniencja

Rempex, aukcja 20.06.2001, poz. 255.

Kraków, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Wystawa Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”, maj 1933.
Lwów, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Wystawa zbiorowa Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”, listopad 1930 (jako „Hołd magów”, kat. 49).

Nr katalogowy: 19

Kasper Pochwalski (1899 - 1971)
Hołd trzech magów, 1930

olej, płótno / 97 x 110 cm
sygn. p.d.: KASPER POCHWALSKI 930
na odwrocie etykietka wystawowa TPSP z opisem pracy oraz papierowa nalepka Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”

Estymacja:
7 000 - 9 000 zł ●
1 617 - 2 079 EUR
1 828 - 2 350 USD

17 000 zł
3 927 EUR
4 439 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67