3. Piotr Michałowski - Góralik, po 1835

    Jan Rustem
    - Portret Antoniego Tyzenhauza, ok. 1800,

    Juliusz Wojciech Bełtowski
    - Pieta, 1896,

Piotr Michałowski był najwybitniejszym malarzem epoki polskiego romantyzmu, a jego twórczość jest zjawiskiem w skali europejskiej. W latach 1832-1835 przebywał w Paryżu i studiował w pracowni Nicolasa Toussainta Charleta. Był znakomitym malarzem koni, a jego obrazy i akwarele zyskiwały podziw i ogromne powodzenie, tak że „cały Paryż latał za jego końmi“. Malował dynamiczne kompozycje batalistyczne z wojen napoleońskich, konne portrety wodzów i hetmanów, portrety rodziny i przyjaciół, a także portrety chłopów. Jego obrazy olejne i akwarele, łączące siłę wyrazu z wrażliwością na naturę, odznaczają się śmiałym rysunkiem, syntetyczną formą, wartościami koloru, swobodą techniki malarskiej i romantyczną żarliwością polskiego patrioty.

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 24.05.2009, poz. 61.
Agra-Art, aukcja 01.06.2008, poz. 32.
depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie (04.-10.1998)

Kraków, Muzeum Narodowe w Krakowie, Piotr Michałowski 1800-1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetną rocznicę urodzin, 2000.
Galeria Malarstwa Polskiego – Sukiennice, Muzeum Narodowe w Krakowie, kwiecień-październik 1998.

Piotr Michałowski 1800-1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetną rocznicę urodzin, wyd. Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2000, s. 94. nr kat. 35.
Sienkiewicz J., Piotr Michałowski, Warszawa 1959, s. 63, tabl. 100.

Nr katalogowy: 3

Piotr Michałowski (1800 - 1855)
Góralik, po 1835

olej, płótno / 50 x 35,5 cm
na odwrocie, na dolnej listwie krosna napis czarną farbą: MNK N.D. 8742.

Estymacja:
400 000 - 600 000 zł
93 458 - 140 187 EUR
104 713 - 157 069 USD