67. Jan Ziemski - Bez tytułu, lata 70. XX w.

    Jan Ziemski
    - Permutacje, lata 70. XX w.,

    Mikołaj Kochanowski
    - Obraz - relief I, lata 70. XX w.,

Proweniencja

Warszawa, kolekcja prywatna zakup bezpośrednio od artysty w 1979 roku

Był współzałożycielem lubelskiej grupy artystycznej Zamek działającej w latach 1956–1959. Brał udział w inicjatywach agażujących artystów poszukujących nowych form wyrazu jak Plenery Koszalińskie w Osiekach, Biennale Form Przestrzennych Elblągu. Debiutował malarskimi kompozycjami metaforycznymi, których bohaterami były tajemnicze, stylizowane postacie. W latach 1960–1964 tworzył „formury” czyli obrazy-obiekty o złożonej fakturze, odlewane w gipsie. W połowie lat 60-tych artysta porzucił formułę obrazowania typu informel na rzecz analizy zagadnień optycznych wpisując swą sztukę w obszar abstrakcji geometrycznej i doświadczeń badających relacje przestrzeni, ruchu i światła. Jego wielowymiarowe prace budowane na płaszczyźnie obrazu za pomocą sferycznie wygiętych listewek oraz silnie kontrastowany kolor wywołują w widzu złudzenie optyczne. Ziemski brał udział w manifestacjach ruchu neo konstruktywistycznego. Swe prace prezentował na Plenerach Koszalińskich w Osiekach (1965, 1970-1973), I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). Uczestniczył w sympozjach “Złotego Grona” w Zielonej Górze (1969, 1971, 1975), Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach i Sympozjum “Wrocław ‘70”. Twórczość Jana Ziemskiego, którego śmiało można zaliczyć do grona wybitnych polskich konstruktywistów, zdobywa coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów.

Nr katalogowy: 67

Jan Ziemski (1920 - 1988)
Bez tytułu, lata 70. XX w.

tech. własna, płyta pilśniowa / 61 x 60 cm
sygn. na odwrocie: JAN ZIEMSKI

Estymacja:
45 000 - 55 000 zł ●
10 515 - 12 851 EUR
11 781 - 14 398 USD

50 000 zł
11 683 EUR
13 090 USD