16. Ludwik Gędłek - Powitanie stepu

    Julian Fałat
    - Bystra,

    Stefan Filipkiewicz
    - Strumień w Olczy, 1929,

Proweniencja

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 16

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
Powitanie stepu

olej, płótno / 42 x 66 cm
sygn. p.d.: L.Gędłek Wien

Cena wywoławcza:
60 000 zł
13 922 EUR
15 707 USD

Estymacja:
70 000 - 90 000 zł
16 242 - 20 882 EUR
18 325 - 23 561 USD

78 000 zł
18 098 EUR
20 419 USD

Old Masters - review z oferty galerii

4 lutego 2020 r. godz. 19.00

22 stycznia - 4 lutyego 2020 r.