33. Zygmunt Menkes - Lewita, 1927

    Tadeusz Makowski
    - Troje dzieci, ok. 1931,

    Zygmunt Menkes
    - Portret Juliana Tuwima,

Menkes pochodził z lwowskiej rodziny kupieckiej a pierwsze lekcje malarstwa pobierał u Kazimierza Sichulskiego. Twórczość mistrza znacząco wpłynęła na kształt malarstwa młodego artysty, którego malarstwo już zawsze odznaczać się będzie ekspresją, bogatą kolorystyką i zamiłowaniem do deformacji. W latach 20. Menkes kształcił się w pracowni Wojciecha Weissa, zetknął się też z krakowskimi formistami. Echa wpływu jaki wywarli ci ostatni odczuwalne są w oferowanym obrazie „Lewita” przede wszystkim w masywnej bryłowatości postaci mężczyzny oddanej za pomocą jednolitych plam barwnych. Obraz ten namalowany został na krótko po defi nitywnym przeniesieniu się artysty do Paryża i zaraz po wystawie w Galerie Au Sacre du Printemps prowadzonej przez polskiego marszanda Jana Śliwińskiego. Wydarzenie to uznawane jest za początek faktycznej kariery Zygmunta Menkesa. Malarstwo artysty w tym okresie nie jest jednolite lecz dominujące zdają się być barwy zimne, zestawione w „Lewicie” z drobnymi, wijącymi się motywami tła. Oferowany obraz to doskonały przykład ekspresjonistycznego malarstwa artysty, w którym pierwszoplanową rolę odgrywały forma plastyczna i barwa

Nr katalogowy: 33

Zygmunt Menkes (1896 - 1986)
Lewita, 1927

olej, płótno / 130 x 88 cm
sygn. p.d.: Menkes 1927

Estymacja:
200 000 - 250 000 zł ●
46 404 - 58 005 EUR
50 762 - 63 452 USD

200 000 zł
46 404 EUR
50 762 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 17 MARCA 2020

17 marca 2020. godz. 19.00

28 lutego - 17 marca 2020 r.

TRANSMISJA LIVE