41. Jan Szancenbach - Martwa natura

    Henryk Epstein
    - Las,

    Joachim Weingart
    - Martwa natura,

Jan Szancenbach był przedstawicielem koloryzmu. Swoje życie spędził w Krakowie. Tam też przyjęto go na studia, od razu na 2 rok, na Akademii Sztuk Pięknych. W ten niestandardowy sposób rozpoczął swoją artystyczną edukacje ponieważ Szkołę Przemysłu Artystycznego do której do tej pory uczęszczał zamknięto. Dzięki temu zbiegu okoliczności mógł kształcić się pod okiem najpierw Wojciecha Weissa a następnie Eugeniusza Eibischa. Szancenbach malował pejzaże, martwe natury oraz wnętrza pełne ekspresji. Niejednokrotnie otarł się prawie w swojej twórczości o rozwiązania niemal abstrakcyjne. Był również grafikiem, projektantem plakatów, brał udział w renowacji widowni Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz widowni i plafonu w Operze Wrocławskie a nawet zajmował się filmami rysunkowymi.

Jego prace prezentowano w ponad trzystu wystawach w Polsce i siedemdziesięciu za granicą. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowym w Gdański, Krakowie jak i w Galeri Uffizi we Florencji.

Nr katalogowy: 41

Jan Szancenbach (1928 - 1998)
Martwa natura

olej, płótno / 60 x 92 cm
sygn.p.d.: Szancenbach

Estymacja:
20 000 - 30 000 zł ●
4 641 - 6 961 EUR
5 077 - 7 615 USD

25 000 zł
5 801 EUR
6 346 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 17 MARCA 2020

17 marca 2020. godz. 19.00

28 lutego - 17 marca 2020 r.

TRANSMISJA LIVE