Eugeniusz Geppert - Autoportret, lata 20. XX w.
Na postawę artystyczną Gepperta w znaczący sposób oddziaływała sztuka Jacka Malczewskiego, w którego pracowni się kształcił. Przez całą jednak twórczość Gepperta przewijała się sylwetka konia i konnego jeźdźca. Koń był przedmiotem jego nieustannych studiów, co przywodzi na myśl fascynację być może bardziej romantyzmem Piotra Michałowskiego. Prezentowana praca należy niewątpliwie do najbardziej poszukiwanych prac tego artysty z wczesnych lat 20-tych, sprzed jego podróży do Paryża, po której to jego malarstwo uległo już pewnym wpływom. Podobieństwo rysów i ubioru jeźdźca wraz z konotacjami podobnych nielicznych prac tego formatu pozwala sądzić, ze przedstawiana praca jest autoportretem, co z resztą ma swoje uzasadnienie w fascynacji artysty jeździectwem. Na uwagę zasługuje niepowtarzalne w polskiej sztuce przedstawienie za pomocą zrytmizowanego klasycyzowania, które nadaje przedstawieniu niezwykle dystyngowanego charakteru. Na uwagę zasługuje też nasycenie barw i specyficzna tonacja barwna, właściwa tylko temu artyście, a także impastowo, dosyć grubo kładziona malatura.
Proweniencja
Polswiss Art, aukcja 17.12.2006, poz. 29
Eugeniusz Geppert (1890 - 1979)
Autoportret, lata 20. XX w.
olej, płótno / 90 x 121 cm
sygn. p.d.: Eugeniusz Geppert oraz na odwrocie: Eugeniusz Geppert Autoportret