77. Stanisław Fijałkowski - Żywa geometria IV, 1996

    Wojciech Fangor
    - Koło, 1971,

    Igor Mitoraj
    - Asklepios, 1988,

Twórczość Fijałkowskiego jest skrajnie oszczędna, wyciszona w sferze formy i koloru, oparta na chłodnej ograniczonej i ściszonej tonacji barw. W latach 80-tych kompozycje Fijałkowskiego stają się prawie jednolitymi płaszczyznami o delikatnie skomponowanej kolorystyce. W 1997 artysta jako pierwszy w Polsce przetłumaczył na język polski rozprawę Kandinsky’ego „Über das Geistige in der Kunst”, co świadczy o przywiązaniu artysty do spraw teoretycznych, podstaw merytorycznych. W wywiadzie z Elżbietą Dzikowską dla Polscy artyści w sztuce świata powiedział: Formy abstrakcyjne znaczą więcej, niż się na pozór wydaje. To dało mi szansę zaangażowania się w sztukę symboliczną. „Żywa geometria IV” jest prawie monochromatyczną kompozycją, z mocnym malarskim akcentem kilku elementów, zdradzającym gest i gęstość farby. Reszta malowana jest w rozpoznawalny sposób dla Fijałkowskiego, bardzo delikatnie, ten impastowy gest i plama barwna ściągające wzrok są właśnie tym, co nadało życie geometrii tej kompozycji. Te zabiegi są kwintesencją wysublimowanego, filozoficznego sposobu podejścia Fijałkowskiego do teorii malarstwa.

Proweniencja

USA, kolekcja prywatna

Łódź, Muzeum Sztuki w Łodzi, Droga. Stanisław Fijałkowski, 18.06-25.08.1996

Bytom, Centrum Sztuki w Bytomiu Galeria Kronika, Droga. Stanisław Fijałkowski, 13.09-30.10.1996

Nr katalogowy: 77

Stanisław Fijałkowski (1922)
Żywa geometria IV, 1996

olej, płótno / 116 x 89 cm
sygn. na odwrocie: S. Fijałkowski Żywa geometria IV, 1996

Estymacja:
90 000 - 130 000 zł ●
20 271 - 29 280 EUR
22 278 - 32 179 USD

105 000 zł
23 649 EUR
25 991 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 CZERWCA 2020

2 czerwca 2020. godz. 19.00

15 maja - 2 czerwca 2020 r.