21. Tamara Łempicka - La Polonaise

    Wojciech Weiss
    - Portret kobiety, lata 20.,

    Tamara Łempicka
    - Adam i Ewa,

Praca jest sygnowana i numerowana odręcznie przez samą Tamarę Łempicką. Semigraficzna odbitka z lat 30. jest oprawiona w oryginalną ramę z epoki w stylu art deco z fazowanych luster w tonacji różu. Na odwrocie pracy znajduje się nadal nalepka firmowa znanej paryskiej pracowni ramiarskiej: "Paul René”, która kiedyś znajdowała się na Montparnassie. Praca jest unikatowa, ponieważ pochodzi z czasów działalności artystki i nie jest wtórną odbitką powstałą po śmierci Łempickiej. Wręcz przeciwnie, jest świadkiem lat 30. w Paryżu oraz świetności kariery Łempickiej. Niezwykle wiele uroku dodaje rama, która współgra kolorystycznie z serigrafią i po tylu latach może być uznawana za nierozerwalny element prezentowanej pracy.

Proweniencja

Blondel A., Tamara de Lempicka, Catalogue raisonné 1921- 1979, Lozanna, 1999, s. 472 (nr A151)
Mori G., Tamara de Lempicka, La Reine de l'Art Déco, Paryż 2013, s. 188 (nr 85)

Nr katalogowy: 21

Tamara Łempicka (1898 - 1980)
La Polonaise

akwatinta, papier / 34,5 x 26,5 cm
sygn. i numer. odręcznie ołówkiem l.d. 88/200, p.d. Te. d. Lempicka, na odwrocie nalepka firmowa paryskiej pracowni ramiarskiej: Paul René Encadreur 82 bis boulevard du Montparnasse Paris

Estymacja:
35 000 - 55 000 zł ●
7 761 - 12 196 EUR
9 115 - 14 323 USD

75 000 zł
16 630 EUR
19 532 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 13 PAŹDZIERNIKA 2020

13 października godz. 19.00
Aukcja odbędzie się online.

23 września - 13 października 2020 r.
ul. Foksal 13/15
Warszawa

+48 22 629 46 87
+48 22 628 13 67