47. Henryk Płóciennik - Wiosenny nastrój, 1989

    Judyta Sobel
    - Martwa natura, 1960,

    Zbigniew Makowski
    - Et omnia pergunt ad unum locum, 1972,

Łódzki artysta, samouk który swój pierwszy kontakt ze sztuką zawdzięczał pracy w tamtejszym Muzeum Sztuki. Pomimo braku artystycznego wykształcenia, jego prace zachwyciły publiczność a Łódzkie teatry oraz inne instytucje kulturalne zaufały mu i wynajmowały go jako grafika. Pracował głównie w technikach linorytu oraz autocynkografii. W 1962 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje, życie spędził w Łodzi gdzie zajmował się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Jego prace zachwycają publiczność swoimi bogatymi kompozycjami, przedstawiającymi świat wyobrażony przez autora. Dzieła mówią o ładzie i harmonii, kosmosu i świata. Prace przyciągają uwagę widza swoim ornamentowym charakterem i uwagą jaką przykładał Płóciennik do detalu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie oraz Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Rzeszowie oraz Bielsko- Białej, w instytucjach i kolekcjach prywatnych za granicą. Swoje prace prezentował w Polsce oraz na licznych wystawach za granicą reprezentując tam sztukę Polską. Był laureatem ponad 40 nagród w kraju i za granicą. W 2004 roku powstała Fundacja „Arkadia” imienia Henryka Płóciennika, której celem jest zebranie i popularyzowanie twórczości artysty.

Nr katalogowy: 47

Henryk Płóciennik (1933 - 2020)
Wiosenny nastrój, 1989

olej, płótno / 65 x 54 cm
sygn. l.d.: PŁÓCIENNIK, 89, na odwrocie: HENRYK PŁÓCIENNIK „WIOSENNY NASTRÓJ" PLEJ PŁÓTNO 65x54, 1989 r.

Estymacja:
12 000 - 18 000 zł ●
2 661 - 3 992 EUR
3 125 - 4 688 USD

10 000 zł
2 218 EUR
2 605 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 13 PAŹDZIERNIKA 2020

13 października godz. 19.00
Aukcja odbędzie się online.

23 września - 13 października 2020 r.
ul. Foksal 13/15
Warszawa

+48 22 629 46 87
+48 22 628 13 67