13. Leon Wyczółkowski - Autoportret konny / Powitanie stepów, 1892

    Józef Chełmoński
    - Targ wiejski, 1882,

    Leon Wyczółkowski
    - Góralka, 1900,

W nocy wyjeżdżałem na step i do rana nie mogłem się nasycić. Nie mogłem zobojętnieć na piękno przyrody. Najpiękniejszy kraj. Step ma czahary, dęby, ptactwo (…) Step jak zastygłe, zamarznięte morze (…) coś nieuchwytnego, człowiek nie może sobie dać rady. Tęsknica (…) Coś magnetycznego… – Leon Wyczółkowski

[w] M. Twarowska, Leon Wyczółkowski, Warszawa, 1973

Proweniencja

Rempex, zakup 1999
Łódź, kolekcja prywatna
Warszawa, kolekcja dr Ignacego Landsteina (do ok.1939)
Kraków, kolekcja Feliksa Mangghi Jasieńskiego

Tygodnik Ilustrowany 1907, nr 38, s.776
Nowiny Ilustrowane 1907, nr 37, s.16
M. Twarowska, Leon Wyczółkowski. Listy i wspomnienia, Wrocław 1960, s.67
Polskie życie artystyczne w latach 1890-1914 Wrocław-Warszawa-Kraków, 1967, il.164
Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914 [katalog wystawy] pod red. E. Charazińskiej i Ł.Kosowskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1996, s.42, il.3

Nr katalogowy: 13

Leon Wyczółkowski (1852 - 1936)
Autoportret konny / Powitanie stepów, 1892

pastel, płótno gruntowane / 174 x 260 cm

Estymacja:
900 000 - 1 800 000 zł
201 343 - 402 685 EUR
238 727 - 477 454 USD