17. Johann Daniel Holz - Pojenie krów, ok 1920

    Zbigniew Pronaszko
    - Złoty cielec,

    Jacek Malczewski
    - Wiejski chłopiec,

Proweniencja

Agra Art, aukcja 10.12.2000, poz. 52.

Leopold Staff – Pokój wsi

Pochwalona wieś dobra, wóz, konie i grabie,
Gumna, cepy i kosy ostrzone u bruska,
Wszystkie narzędzia, których chwałą zbiór i zwózka,
Rola, miedza, ściernisko, późne lato babie;

Wiatrak, co w modłach wznosi swe ramiona rabie:
"O, przyjdź, wietrze, przyjdź, zboże! Odpadnie twa łuska!"
Ręce chłopa i dziewki i jej chusta ruska,
Śpiewanki, dymy perzów i rechoty żabie;

I żmudna młóćba, zimy zasobnej znachorka,
I woły, jarzma, pługi i brony, i orka,
I jesień, i pogoda piękna jak niedziela,

I chaty kurne, pełne święconego ziela,
i ten zmierzch rozczulony, gdy wozy w spichrz zwożą

Niemiecki malarz, który w swojej twórczości skupił się przede wszystkim na pejzażach oraz na obrazach przedstawiających zwierzęta gospodarstwa domowego. Jego prace są prowadzone w łagodnej kolorystyce zachowując atmosferę przedstawianej sytuacji. Jego olbrzymie umiejętności w tej dziedzinie przyczyniły się do zlecenia namalowania portretów koni w wielkiej stadninie w Pernambuco w Brazylii. Swoje wykształcenie uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie w latach 1886-1887, następnie w Karlsruhe pod kierunkiem Hermanna Baischa oraz w Monachium u Victora Weißhaupta i Franza Amlinga. Wystawiał swoje prace na Wielkich Wystawach Sztuki w Berlinie, w Monachium w Glass Palace oraz w Fürstenfeldbruck gdzie osiadł na stałe. Jego prace znajdują się w kolekcji Neue Pinakothek w Monachium oraz w galerii Dachau.

Nr katalogowy: 17

Johann Daniel Holz
Pojenie krów, ok 1920

olej, płótno / 80 x 117 cm
sygn. p.d.: Joh. D. Holz

Estymacja:
18 000 - 25 000 zł
4 027 - 5 593 EUR
4 775 - 6 632 USD

20 000 zł
4 475 EUR
5 306 USD