76. Jan Ziemski - Kompozycja

    Zofia Artymowska
    - Samarra z cyklu Poliformy XXVI, 1972,

    Jan Berdyszak
    - Bez tytułu, 1971,

Proweniencja

Lublin, kolekcja prywatna

Warszawa, Pałąc Kultury i Nauki, Struktury, Sztuka i nauka, 1976 r.

Był współzałożycielem lubelskiej grupy artystycznej Zamek działającej w latach 1956–1959. Brał udział w inicjatywach agażujących artystów poszukujących nowych form wyrazu jak Plenery Koszalińskie w Osiekach, Biennale Form Przestrzennych Elblągu. Debiutował malarskimi kompozycjami metaforycznymi, których bohaterami były tajemnicze, stylizowane postacie. W latach 1960–1964 tworzył „formury” czyli obrazy-obiekty o złożonej fakturze, odlewane w gipsie. W połowie lat 60-tych artysta porzucił formułę obrazowania typu informel na rzecz analizy zagadnień optycznych wpisując swą sztukę w obszar abstrakcji geometrycznej i doświadczeń badających relacje przestrzeni, ruchu i światła. Jego wielowymiarowe prace budowane na płaszczyźnie obrazu za pomocą sferycznie wygiętych listewek oraz silnie kontrastowany kolor wywołują w widzu złudzenie optyczne. Ziemski brał udział w manifestacjach ruchu neo konstruktywistycznego. Swe prace prezentował na Plenerach Koszalińskich w Osiekach (1965, 1970-1973), I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). Uczestniczył w sympozjach “Złotego Grona” w Zielonej Górze (1969, 1971, 1975), Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach i Sympozjum “Wrocław ‘70”. Twórczość Jana Ziemskiego, którego śmiało można zaliczyć do grona wybitnych polskich konstruktywistów, zdobywa coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów.

Nr katalogowy: 76

Jan Ziemski (1920 - 1988)
Kompozycja

drewno, akryl / 50 x 50 cm
sygn. na odwrocie: JAN ZIEMSKI

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł ●
6 712 - 8 949 EUR
7 958 - 10 611 USD