1. Philiberte Jeanne Ledoux - Portret młodej kobiety

    Artysta Nieokreślony (XVIII w.)
    - Stanisław Leszczyński,

Obraz przedstawia popiersie młodej kobiety, której głowę i ramiona przykrywa delikatna tkanina w kolorze szaro – białym odsłaniająca biust, twarz i część blond włosów. Kobieta ma głowę odchyloną do tyłu, oparta o poduszkę w kolorze brązowo-ugrowym. Oczy kobiety duże, niebieskie wzniesione są do góry pełne tęsknoty i marzeń. (...)

Na podstawie materiałów porównawczych i analizy stylistycznej dzieła można uznać, że obraz ten wykonała Jeanne Philiberte LEUX /1767 -1840/ malarka francuska uczennica Jean Baptiste Grauze /1725-1805/, która wystawiała swoje obrazy w salonach paryskich w latach 1793-1819. Malowała ona portrety ładnych, młodych kobiet, dziewcząt i dzieci. Twórczość tej artystki charakteryzuje romantyczny sentymentalizm ckliwa erotyka i słodycz twarzy czasami nazbyt słodka. W układzie draperii szat daje się obserwować już klasycystyczne wpływy angielskie. Dzieła tej artystki podobały się współczesnym. J. Ph. LEdoux starała się naśladować swego nauczyciela J. B. Greuz ale nie zawsze było to dla niej możliwe, nie mniej w jej twórczości obserwujemy swoisty indywidualizm artystyczny. Nie zawsze sygnowała swoje obrazy, a malowała ich dużo, większość z nich posiadała stosunkowo niewielkie formaty. (...)

Fragmenty tekstu opinii Mgr. Teresy Pocheć Perkowskiej Kustosza Działu Malarstwa Muzeum w Wilanowie.

Proweniencja

Wiedeń, kolekcja prywatna

Nr katalogowy: 1

Philiberte Jeanne Ledoux (1767 - 1840)
Portret młodej kobiety

olej, płótno / 55 x 50 cm

Estymacja:
180 000 - 200 000 zł
40 269 - 44 743 EUR
47 746 - 53 051 USD